Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Jak łowić karpie z powierzchni?

Jak łowić karpie z powierzchni?

Pełnia lata ze swoimi upalnymi dniami to nie najlepszy okres na łowienie ryb. W wielu zbiornikach przegrzana woda zawiera mało tlenu, więc ryby są ospałe. Czasem nawet widać karpie czy amury, pływające pod powierzchnią wody, ale z dna nic nie bierze. To znak, że czas spróbować łowienia karpi z powierzchni wody.

Sprzęt na karpie


W zasadzie można użyć typowego sprzętu karpiowego. Jedyną różnicą jest stosowanie długich (1-2 m) przyponów z przezroczystej żyłki o średnicy 0,22 – 0,30 mm. Chodzi o to, by karpie nie płoszyły się, widząc grubą linkę, która też sprawia, że przynęta zachowuje się nienaturalnie.

Przy cieńszych przyponach konieczne jest ustawienie odpowiednio hamulca w kołowrotku. Haczyki wędkarskie stosujemy takie jak do chod riga - z odgiętym do tyłu oczkiem. Jako pływak i obciążenie wykorzystuje się kulę wodną, spirolino lub specjalne pływaki firm karpiowych. Przydatny jest pojemniczek wazeliny. Nasmarowana nią żyłka wędkarska będzie ładnie pływała po powierzchni.

Nęcenie i przynęty na karpie z powierzchni

Należy nęcić mało, ale często. Tyle, żeby ryby rywalizowały o pokarm, ale były w stanie zjadać go na bieżąco. Zbyt mało zanęty spowoduje, że ryby będą nieufne. Zbyt dużo – zostanie zepchnięta przez wiatr i odciągnie karpie z łowiska. Należy nęcić co najmniej kilka minut przed zarzuceniem zestawu, by zyskać „zaufanie” ryb do zanęty. Im dłużej nęcisz bez łowienia, tym większa szansa na złowienie kilku ryb. Czym nęcić? Pływająca psia karma, prażona kukurydza, kostki chleba, prażone konopie, pop-upy. Najlepiej wystrzeliwać zanętę z procy, ale można też użyć rakiety. Ważne, by zanęta była w miarę skoncentrowana na małym obszarze, by ryby musiały o nią konkurować.

 

 

Przynęty do łowienia z powierzchni to chleb, psie herbatniki, prażona kukurydza i pływający pellet oraz kulki proteinowe. Godne polecenia są też sztuczne robaki lub kukurydza, a nawet sztuczne herbatniki dla psów. Można też spróbować na suchą muchę. Mogą to być muchy pstrągowe, karpiowe lub wykonane własnoręcznie z pianki. Wszystkie te przynęty można „dopalić” dodatkowo atraktorami zapachowymi.

Najlepsze warunki do łowienia z powierzchni

Najłatwiej łowi się w ciepłe dni, przy bezwietrznej pogodzie i niepomarszczonej tafli wody. Widać wtedy dobrze żerujące ryby oraz moment brania. Wiatr natomiast wydmuchuje zanętę poza łowisko, co utrudnia łowienie. Braniom sprzyja też mętna woda, w przeciwieństwie do przejrzystej.

Łowienie karpii z powierzchni

Zaczynamy od nęcenia. Gdy ryby zadomowią się już w łowisku, będzie można próbować je złowić. Zestaw zarzucamy za obszar nęcenia, po czym powoli zwijamy w łowisko. Zarzucenie zestawu między żerujące karpie, prawie na pewno je spłoszy. Zauważyłem, że czasem lepiej schować hak w przynęcie, by nie płoszył ostrożnych ryb (oczywiście tylko w miękkiej przynęcie). Samemu też lepiej schować się za krzakami i unikać hałasowania. Jeżeli ty widzisz rybę, to bardzo możliwe, że ona widzi też Ciebie.

Łowiąc z powierzchni, trzeba być mobilnym i aktywnie szukać ryb. Nie każdy karp pływający przy powierzchni będzie chętny zjeść przynętę. Trzeba szukać ryb żerujących i to najlepiej w grupie, a nie pojedynczych osobników.

 

Rafał Pokusiński

Kategorie blog
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl