Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Fascynujaca ryba belona

Fascynujaca ryba belona

Jest najdziwniejszą rybą naszych wód, a nawet jeżeli nie, to mieści się w ścisłej czołówce. Ryba belona. Wygląda jak mizerny chuderlak. Tak naprawdę jest jednak niezwykle silna, widowiskowo walczy i trudno ją wyholować. Stanowi wyzwanie dla każdego wędkarza i każdemu daje wiele frajdy. Jak ją złowić?
 

Ryba belona - gdzie i jak złowić?

 
Najbardziej znanym i chyba najlepszym łowiskiem belon jest Zatoka Pucka. Ta płytka część Bałtyku jest w maju i czerwcu tarliskiem ogromnej ilości belon. Ptasiodziobe ryby można też łowić na całym pozostałym wybrzeżu Bałtyku. Trzeba tylko pamiętać, że im dalej na zachód, tym wcześniej zaczyna się tarło belony (nawet w połowie kwietnia).
Najlepszą porą dnia jest poranek, ale te ryby można łowić cały dzień. Słoneczna pogoda i delikatny wiatr sprzyjają braniom. Gorzej, jeżeli od kilku dni jest ochłodzenie.
 

Belonę łowi się głównie na spinning, ale skuteczny jest też trolling, spławik, surfcasting, mucha i spirolino. Łowić można z plaży, brodząc, z łódki, a nawet z kutra.
 
 
 

Spinning i trolling

 
Sprzęt
Nie trzeba kupować zestawu specjalnie na belonę. Można użyć wędki na troć lub szczupaka o c. w. do 30-40 g i długości 2,7 - 3,6 m. Do niej kołowrotek wielkości 3000-4000, najlepiej odporny na słoną wodę. Na kołowrotku plecionka 0,10-0,14 mm lub żyłka 0,20-0,24 mm. W przypadku plecionki można zastosować przypon z fluorocarbonu.
 
Przynęty
Łowiąc na spinning lub trolling zwykle stosujemy wydłużone błystki wahadłowe w naturalnych kolorach. Przypominają one pokarm belon – tubisy, szprotki i śledzie. Ważne jest zbrojenie przynęty. Najlepiej użyć lekkiej, ale mocnej kotwiczki, ewentualnie z piórkiem. Przymocowujemy ją do blaszki na dwa sposoby:
- Za pośrednictwem 2 kółek łącznikowych i krętlika,
- Na 5-10 cm przyponiku z fluorocarbonu.
 
Czasem belona chwyta błystkę długim, wąskim i twardym pyskiem, w który nie wbije się żadna kotwiczka. Dzięki zastosowaniu krótkiego przyponu kotwiczka jest bliżej otworu gębowego ryby i ma większe szanse na zahaczenie.

Podobno można też w ogóle odpiąć kotwiczkę i zastosować pęczek grubych nici, w które zaplątują się zęby belony. Podobny patent stosowano kiedyś na węgorze. Wydaje się to być bardzo „humanitarny” sposób, ale nici mogą zupełnie zdusić pracę wahadłówki.
 
Przynętę zarzucamy jak najdalej i zwijamy dość szybko z przerwami na opad przynęty co jakiś czas. Szczytówka kija uniesiona w górę, by przynęta pracowała pod powierzchnią.
 

Spirolino\sbirolino

 
Dla niewtajemniczonych spirolino to jajowaty pływak, który montujemy na sznurze wędkarskim lub żyłce. Służy jako obciążenie, żeby zarzucać daleko lekką przynętą (zwykle muchą), ale też by można było łowić na powierzchni lub w toni (to taka „nowoczesna” kula wodna).

Zestaw składa się z haka lub muchy na przyponie długości 1-2 m. Między przyponem a linką główną dajemy krętlik i koralik. Na lince głównej przelotowo zakładamy spirolino pływające o masie 20-30 g.
 

Przynęty na belonę

 
W tej metodzie można łowić na muchę (imitującą ryby lub krewetki), jak i na naturalne przynęty założone na haczyk nr 6-4. Z przynęt naturalnych powinny sprawdzić się filety i krewetki. Nie wiem, jak w przypadku robaków, ale można by spróbować.
 
Przy zarzucaniu zestawu trzeba pamiętać, żeby zatrzymać go przed wpadnięciem do wody. Dzięki temu długi przypon wyprostuje się i unikniesz splątań. W tej metodzie przynętę ściąga się powoli z długimi przestojami, podczas których przynęta faluje w toni. Krótkie szarpnięcia lub dłuższe pociągnięcia mogą prowokować belony do brania. Jest to zatem metoda pośrednia między aktywnym spiningiem/muchą, a statycznym spławikiem czy gruntem.
 
Branie belony widać na spirolino lub na lince. Nie zacinamy od razu, tylko dajemy rybie czas, by wzięła przynętę do pyska i pewnie pociągnęła zestaw.
 

Spławik i grunt

 
Z brzegu lub z łódki albo z molo czy falochronu, można łowić belony na spławik lub z gruntu na przynęty naturalne. O sprzęcie pisałem już w innych artykułach np. o łowieniu w porcie. Wystarczy zwykły teleskop lub inna spławikówka, spory spławik i haczyk nr 6-4 z filetem lub krewetką.
 

Hol i podbieranie belony

 
Większość brań belony na spinning kończy się spadnięciem ryby, ponieważ trudno ją zahaczyć. Do tego ryba mocno rzuca się na wędce i wyskakuje nad wodę. Nieco lepiej może być przy spirolino czy spławiku lub gruntówce.

Podebranie belony też nie jest proste. Najlepiej użyć podbieraka lub wyciągnąć rybę na piasek. Chwytanie szamoczącej się ryby ręką w wodzie może skończyć się wbiciem kotwicy w rękę.
 
Rafał Pokusiński
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl