Wybierz Język
Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg
Filtruj odpowiednio sprzęt wędkarski

Wybierz interesujące Cię atrybuty aby wybrać najlepszą ofertę.

Wysyłka w
Ocena
Nowość
Promocja

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Wędkarstwo morskieprzygoda nie tylko na kutrze

            Łowienie w morzu to coś, czego powinien spróbować choć raz w życiu każdy wędkarz. Pomijając piękne widoki i szum fal, morze gwarantuje nam zastrzyk adrenaliny w postaci holi pięknych i walecznych ryb. To jednak zupełnie inne wędkowanie niż na śródlądziu – głównie z powodu odległości i głębokości, na jakie trzeba dostarczyć naszą przynętę, aby coś się nią zainteresowało, a także ze względu na specyficzne warunki panujące w surowym morskim środowisku. Jakie są metody wędkowania na morzu i jakie wędki nam się do nich przydadzą?

Wędki na morze i reszta sprzętu – ogólne cechy

            Każdy kij przeznaczony do połowów w słonej wodzie musi być bardzo solidny. Najczęściej mamy wrażenie, że wędki przeznaczone do łowienia w morzu są grube i toporne, a ryby można wyciągać na nich ciągnąc byle jak, na siłę. Wędki morskie może wyglądają jak przysłowiowy kij od miotły, ale dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom zastosowanym podczas produkcji, są czułe na każde branie i pozwalają na naprawdę widowiskowe hole. Jako że w większości metod łowimy na bardzo ciężkie przynęty, ciężar wyrzutu wędek morskich rzadko jest mniejszy niż 100g.

            Wszystko, co ma kontakt z morską wodą, musi być odporne na jej niszczące działanie. Sól to prawdziwy morderca kołowrotków, więc do połowów w słonej wodzie można używać tylko modeli wyraźnie oznaczonych jako morskie. W przypadku wędek także nie warto ryzykować ich uszkodzenia, dlatego bezpiecznie będzie używać kijów oznaczonych jako "Sea", "Pilk", "Salt" itp. Dalekie rzuty wymagają dużej ilości żyłki, nie od rzeczy będzie więc znalezienie kołowrotka lub multiplikatora o możliwie największej pojemności szpuli. 200 m. żyłki to przy najpopularniejszych morskich metodach minimum, a trzeba też pamiętać o odpowiedniej grubości linki. Najlepiej, aby ona także była wyprodukowana specjalnie z myślą o łowieniu w wodzie słonej.

Wędki dorszowe – do połowu z kutra

            Łowienie dorszy z kutra robi się w Polsce niesamowicie popularne. Nic dziwnego – to stosunkowo łatwa metoda, a i obfity połów jest niemal pewny. Wędkowanie wygląda prosto: wypływamy kutrem w morze, szyper z pomocą echosondy i/lub GPSu wpływa łodzią nad ławicę dorszy, wędkarze ustawiają się przy burtach i wrzucają do wody swoje przynęty. Są różne techniki kuszenia dorszy wędką typu pilker, ale nie ulega wątpliwości, że musi on pracować przy dnie. Brania są zazwyczaj pewne i częste, frajda z takich połowów jest niezaprzeczalna. Minusem dorszowych wypraw są spore koszty, ale przecież nie ma róży bez kolców. Poza opłatą za zaokrętowanie możemy zapłacić za wypożyczenie sprzętu, jednak najrozsądniej będzie wyposażyć się w niego we własnym zakresie.

            Prócz porządnego morskiego kołowrotka, najważniejsze jest oczywiście wędzisko. Dorszowy kij nie musi być długi (najczęściej spotyka się modele 2,4-2,7 m. ), ponieważ łowimy z łódki i nie zarzucamy, a spuszczamy przynętę pionowo w dół. Ciężar wyrzutowy wędki na dorsza może przekraczać 500g, ale na nasze bałtyckie potrzeby najczęściej wystarczą modele „up to” 300g.

Wędki na trolling – sprawa prostsza, niż się wydaje

            Trolling morski to chyba najbardziej złożona i skomplikowana metoda łowienia. Jej główną cechą jest ciągnięcie przynęty za płynącą łódką, ale aby ta przynęta prezentowała się w wodzie odpowiednio i nie sprawiała kłopotów, potrzebny jest dodatkowy osprzęt, który nie ma zastosowania w żadnej innej metodzie. Windy, deski, pieski, planery – to tylko niektóre z akcesoriów niezbędnych przy trollingowaniu. Zgłębianie wszystkich ich tajemnic trwa długo i ma różny skutek. W momencie kompletowania sprzętu do morskiego trollingu, najprostszą sprawą jest, o dziwo, wybór wędziska. Główny warunek, jaki musi spełniać, to bardzo duża wytrzymałość. Wędki na trolling są raczej krótkie (preferowany, uniwersalny rozmiar to ok. 2,5m.) i dość grube. Nie powinny jednak być nadmiernie sztywne, ponieważ tą metodą łowi się naprawdę duże sztuki i podczas holu akcja paraboliczna wędziska może bardzo nam pomóc w amortyzowaniu zrywów ryby i utrzymaniu stałego kontaktu z jej pyskiem. Rola wędki trollingowej ogranicza się do zacięcia i holu, dlatego warto skupić się na parametrach, które będą przydatne właśnie w tych momentach i nie zastanawiać się, jak kij sprawdziłby się przy zarzucaniu czy prowadzeniu przynęty – tych czynności w trollingu po prostu nie ma.

Kije surfcastingowe – wędki do łowienia z plaży

            Surfcasting! Cóż może być piękniejszego podczas urlopu nad morzem, niż łowienie z plaży? Warto w ten sposób urozmaicić sobie wczasy i przeżyć coś zupełnie innego niż podczas zasiadek na śródlądziu. Co można złowić z plaży? Bardzo wiele gatunków ryb, i to nie tylko morskich. Prócz fląder, a także (choć rzadziej) belon i troci, znajdziemy w takim łowisku znane i lubiane leszcze, okonie, jazie i płocie. Morski sandacz także może uczepić się naszej przynęty.

            Kluczem do sukcesu jest dosięgnięcie dołka za charakterystycznym wypłyceniem, które ciągnie się wzdłuż plaży. Zwykle jest to odległość ok. 150 m. od brzegu. Tak dalekie rzuty wymagają pojemnego kołowrotka (koniecznie modelu przystosowanego do słonej wody) oraz długiego wędziska. Wędki surfcastingowe mają co najmniej 3,9 m. długości, a ich ciężar wyrzutu powinien wynosić co najmniej 150g. Przynęta musi być posłana w łowisko z odpowiednim obciążeniem nie tylko ze względu na długość rzutów, ale także po to, aby podczas oczekiwania na branie utrzymać mocno napiętą żyłkę. Zarzucanie wędką surfcastingową jest bardzo widowiskowe, ale wymaga także sporo siły i dobrej koordynacji. Niektóre modele są wyposażone w antypoźlizgową rękojeść, aby ułatwić wędkarzowi to zadanie. Po zarzuceniu kij wstawiamy w specjalną podpórkę prawie na sztorc (trochę jak przy rzecznym feederze). Brania pokazuje szczytówka. Z reguły są one wystarczająco agresywne, by dać się zauważyć na wędce. Na przynęty używamy wyłącznie „mięska” - dżdżownic, larw, morskich skorupiaków, a także filetów z ryby.

Pilkery - wędki do łowienia z kutra

Jak wiadomo wędkowanie morskie jest wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim stanowi interesującą przygodę zarówno dla pasjonatów wędkarstwa, jak i dla amatorów. Połów ryb w niezwykłym otoczeniu bezkresnego morza, podczas niezapomnianej wyprawy to dla niektórych tradycja, ale także marzenie wielu z nas. Aby jednak zapewnić sobie właściwą atmosferę i niezapomniane emocje, konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt, szczególnie w wytrzymałe wędki na morze.

Jaxon, Mikado, Dragon, Konger, Daiwa, Okuma

W naszym sklepie znajdą Państwo bogatą ofertę w tej kategorii. Ogólnie oferujemy sprzęt wyłącznie renomowanych marek, takich jak: Jaxon Mikado, Dragon, Konger, Daiwa, Okuma, Mistrad, York. Wysoka jakość produktów idzie w parze z konkurencyjnymi, naprawdę korzystnymi cenami.

I tak przykładowo, w związku z modą na nowoczesne wędkarstwo morskie, producent DRAGON, wprowadził serię X-FORCE, która stanowi idealną odpowiedź na potrzeby sprzętowe wędkarzy. To wędki o niskiej wadze, świetnym wyważeniu, mocy, dynamice i nieprawdopodobnym czuciu przynęty. Podobnie, wysokiej jakości sprzęt z serii Boat Master to grupa spinningowych i castingowych wędzisk morskich, stosunkowo lekkich, czułych i dynamicznych, gwarantujących najwyższy poziom komfortu podczas wędkowania. Warto wskazać także na wędkę Dragon TROLLING MASTER, przeznaczoną do do trollingu morskiego, pod kątem ryb łososiowatych.

Na tym oferta się nie kończy, gdyż sklep wręcz obfituje w sprzęt dla miłośników mocnych wrażeń. Choćby firma Konger, oferuje wędki morskie wykonane z wytrzymałych materiałów, przystosowane do połowu z wolnej burty, w tym także do najcięższych połowów na łowiskach śródlądowych i morskich. Nie jest nowością to, że coraz bardziej popularne zajęcie, jakim jest połów dorszy z kutra wymaga sprzętu o dużej mocy do walki z morskimi okazami. Nie każdy kij wytrzyma napór ryby.

Z kolei do połowów z plaży, w tym do coraz częściej stosowanej przez wędkarzy metody połowu ryb żyjących w wodach morskich, zwanej surfcasting, można polecić specjalistyczne wędziska firmy Mikado czy Jaxon. Sprzęt umożliwia dalekosiężny wyrzut, najczęściej zwierzęcej przynęty, co jest możliwe tylko przy użyciu długich wędzisk o dużej masie wyrzutowej, gdyż stosuje się ciężarki 100-200 gramowe.

Mamy nadzieję, że kilka powyżej, przykładowo opisanych zastosowań dostępnego u nas sprzętu do połowu morskiego, zachęci Państwa do zapoznania się z pełną, naprawdę imponującą gamą możliwości, którą oferujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl