W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią prosimy lokalnych klientów o składanie zamówień przez internet lub telefonicznie. Odbiór towaru będzie możliwy po telefonicznym uzgodnieniu ze sprzedawcą.

Zimowa wyprawa na pstrąga ze spinningiem
Zimowa wyprawa na pstrąga ze spinningiem
Zima to nie tylko czas na łowienie pod lodem. Dobre efekty może przynieść wyprawa na pstrąga ze spinningiem. W tym okresie nie zaliczymy dużo brań, ale jest spora szansa na duże ryby.
 

Stanowiska pstrąga w zimowej rzece


Zimą pstrągi są dosyć niemrawe. Unikają głównego nurtu, by oszczędzać energię i rzadziej polują. Lubią zajmować miejsca osłonięte od nurtu np. przez duże głazy, drzewa lub gałęzie. Odpoczywają w głębokich płaniach i rynnach ze spokojniejszą wodą. Skrywają się przy podmytych brzegach i w plątaninie nadwodnych korzeni. W takich miejscach mają szansę na pochwycenie niesionego prądem pożywienia.

Pstrągi są zwierzętami terytorialnymi, jednak zimą częściej zdarza się, że jedno dobre miejsce zajmuje więcej ryb. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na ospałość zmarzniętych ryb.

Zimą pstrągi najbardziej aktywne są rano i wieczorem. Czas żerowania nie jest jednak długi.

 

 Sprzęt na pstrąga ze spinningiem


W odcinkach leśnych lepiej sprawdzi się krótka wędka, około 2 m. Na odcinkach wolnych od drzew lub krzewów poleca się wędki dłuższe 2,5 – 2,7 m.

Ciężar wyrzutu w granicy 5-15 g. Przy mniejszych rybach i łowiskach wolnych od zawad, fajniej będzie łowić na delikatniejszy kijek. Do niego żyłka 0,16 - 0,20 mm. Na trudnych łowiskach z dużymi pstrągami może być potrzebne coś mocniejszego. Na kołowrotku żyłka 0,20 – 0,24 mm.
 
 

Poza tym potrzebne jest odpowiednie ubranie, ciepłe i odporne na wiatr. Przede wszystkim dobre buty wodoodporne.
 

Przynęty na pstrąga ze spinningiem


Najpopularniejszą przynętą na pstrąga jest wobler. Można go poprowadzić na różne sposoby, a przede wszystkim przytrzymać w nurcie, co zimą jest skuteczne. Zimą pstrągi chętnie zjadają większe przynęty. Woblery w granicach 5-7 cm o wydłużonym kształcie powinny im przypaść do gustu. Warto mieć jednak też mniejsze rozmiary. Co do kolorów to są dwie szkoły – naturalne lub jaskrawe. Obie są skuteczne, choć w określonych warunkach jedne kolory mogą być lepsze od innych. Ważne, aby woblery pracowały bardzo spokojnie. Zimą wszystkie stworzenia w wodzie są ospałe (poza wydrami) i agresywny wobler może spłoszyć pstrągi.
 
Wobler Koza-75-1 Woblery JR Tonący 7,5cm

Klasyką pstrągowych łowów są obrotówki i wahadłówki w kolorach naturalnych. Mogą sprawdzić się zwłaszcza w przełowionych miejscach.

Wędkarze coraz częściej sięgają po przynęty gumowe – ripperki, jaskółki, pijawki, dżdżownice, a wiosną też żabki. Sprawdzone kolory to czerń, brąz, srebro/szarość.

Warto też spróbować na pierzaste dżigi. Podobnie jak przynęty gumowe, prowadzimy je w opadzie.

 

Łowienie na pstrąga ze spinningiem


Przynętę można prowadzić z prądem lub pod prąd, raczej przy dnie. Łowiąc z prądem, podchodzimy ryby od tyłu, przez co trudniej im nas wypatrzyć. Poza tym przynęta przepływa obok nich szybko, więc mają mało czasu na zastanawianie się. Muszą uderzać instynktownie.

W chłodnej wodzie powyższy sposób nie zawsze się sprawdza. Ospała ryba często woli przynętę wolno poruszającą się pod prąd lub nawet pracującą w miejscu. Czasem dobre efekty przynosi wrzucenie woblera pod zatopione drzewo i pracowanie nim w miejscu. Łowiąc pod prąd trzeba jednak zachować więcej ostrożności, by nie spłoszyć pstrągów.
 
Rafał Pokusiński
 
 
Sonda
Jakich dostawców sprzęt chciabyś abyśmy mieli?
Kategorie blog
Newsletter
Za zapisanie się do newsletttera otrzymujesz kod zniżkowy o wartości 10 zł
Uwaga: Dotyczy zakupów powyżej 100 zł
Producenci
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium