Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Rzeczna rynna - czytanie wody

Rzeczna rynna - czytanie wody
Czytanie wody jest nazywane sztuką. Na podstawie wyglądu tafli wody, próbujemy zgadnąć, co kryje się pod powierzchnią. To trudne zadanie, ale konieczne, by skutecznie wędkować w rzece. Nie każdy ma to szczęście, że nauczy go dziadek lub ojciec. Czasem musimy sami poznawać tajniki sztuki czytania wody. Dziś o łowieniu w rzecznej rynnie.
 
 

Co to jest rzeczna rynna?


Rzeczna rynna to podłużny rów na dnie rzeki. W mniejszych rzekach może mieć kilka, kilkanaście metrów długości, a wielkich rzekach nawet kilkaset. Zwykle tworzy się w miejscach, gdzie przepływa główny nurt lub rzeka zwęża się i przyspiesza – na zakolach, za szczytami ostróg (główki), za filarami mostów, przy rzecznych wyspach i przykosach. Ryby czują się w takich miejscach bezpiecznie ze względu na większą głębokość. Poza tym wyraźny uciąg wody powoduje, że w okolicy rynny przepływa dużo pokarmu. Dla ryb atrakcyjny jest zwłaszcza początek i koniec rynny oraz jej krańce boczne.

Rynny raczej nie zobaczymy sponad powierzchni wody, chyba że poprzez wyraźnie szybszy uciąg. Możemy jednak być prawie pewni, że będzie w każdym z opisanych miejsc. Można to zweryfikować gruntomierzem lub sondą typu deeper.
 

W rynnie znajdziemy wszystkie rzeczne ryby: od płoci do brzan, jak również drapieżniki (rzadziej szczupaki i okonie) oraz ryby łososiowate. Królem dużej rzecznej rynny jest leszcz (chyba że zamieszkuje ją sum).
 

Rynny na zakolach


Występują chyba w każdej rzece. Powszechnie wiadomo, że na zewnętrznej stronie zakola woda jest najgłębsza, a nurt najsilniejszy. Przynajmniej zazwyczaj.
 
Rynny na zakolach rzek znajdują się przy brzegu, dzięki czemu można łowić blisko. Nurt rzeki podmywa często drzewa i krzewy, których korzenie są dobrą kryjówką dla ryb. Jeszcze lepiej, gdy podmyte drzewo wpadnie do wody. Do tego z brzegu spadają do wody różne owady, będące pokarmem ryb. Najciekawsze są rynny rzeczne na dzikich niedostępnych zakolach.
 

Rynny przy ostrogach


Takie rynny występują tylko w dużych, uregulowanych rzekach. Są to jedne z najbardziej obleganych łowisk. Poluje się tam zwłaszcza na leszcze i płocie. Te rynny są też zwykle najłatwiej dostępne. Wystarczy wejść na ostrogę, a rynna zaczyna się tuż za główką. Nie trzeba wcale daleko zarzucać. Ważne jest jednak, by zachować ciszę, zwłaszcza na ostrogach pokrytych kamieniami.

Mniejsze rynny tworzą się też wzdłuż napływowej strony ostrogi, a także w klatce między ostrogami, równolegle do brzegu. Zwłaszcza to pierwsze miejsce bywa omijane przez wędkarzy, więc warto je obłowić.
 

Rynny za mostami i wyspami


W takich miejscach rzeka się zwęża, a nurt przyspiesza i wymywa w dnie zagłębienie. Największa rynna powstanie po tej stronie filaru lub wyspy, po której przepłynie główny nurt.

Filary mostów dają często schronienie drapieżnikom, ale w rynnie znajdziemy też białoryb. Rynna przy wyspie jest o tyle ciekawa, że drzewa i inne zarośla dają rybom schronienie i pokarm w postaci owadów.
 
 

Mniejsze rynny powstają za powalonym do wody drzewami, czy leżącymi w niej głazami. Są to bardzo dobre miejsca do połowu w małych i średnich rzekach. 
 
Rafał Pokusiński
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Okuma AVENTA AB-8000
Kołowrotek Okuma AVENTA AB-8000

350,90 zł

Cena regularna: 455,00 zł

Najniższa cena: 349,90 zł
szt.
Wędka bat Montemor 8m Fiume
Wędka bat Montemor 8m Fiume

699,90 zł

Cena regularna: 799,90 zł

Najniższa cena: 799,90 zł
szt.
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD735i
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD735i

230,90 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl