Owoc(ne) przynęty na ryby – czereśnie, wiśnie, śliwki, bez, truskawki
Owoc(ne) przynęty na ryby – czereśnie, wiśnie, śliwki, bez, truskawki

To nie przypadek, że ryby lubią owocowe aromaty zanęt i przynęt. Lubią bowiem również same owoce, które są słodkie i smaczne. Owocowe przynęty to sezonowy sposób na dobry połów.

Owocowe przynęty - czereśnie i wiśnie

Owocowe przynęty to świetne przynęty na klenie, również te duże. Nie tylko dlatego, że czereśnie pojawiają się gdy klenie biorą najlepiej, czyli na przełomie wiosny i lata, ale też dlatego, że są po prostu bardzo smaczne. Również czereśnie i wiśnie ze słoika są znakomitą przynętą. Łowienie na owoce najlepiej poprzedzić kilkoma dniami nęcenia. Nęcenie ma przyzwyczaić ryby do pożywienia, którego nie próbowały od roku. Najlepiej nęcić kilka miejsc, kilkoma garściami owoców. Jako przynęty używamy całych owoców, razem z pestką. Wypestkowane źle się trzymają haczyka, a w dodatku unosi je nurt. Zresztą do wody wpadają owoce z pestkami i ryby jakoś sobie z nimi radzą. Owoc zakładam na duży haczyk z szerokim łukiem kolankowym, tak by grot wystawał na zewnątrz. Obławianie nęconych miejsc zaczynamy ot tego najbardziej w górę rzeki. Do następnych podchodzimy stopniowo. Chodzi o to, że ryby będą się nieco płoszyły i spływały coraz niżej w dół rzeki. Czereśnie na wolnej żyłce zarzucamy kilka metrów od brzegu i puszczamy ją z prądem. Wachlarzem obławiamy stanowisko metr po metrze. W ciekawych miejscach, jak nawisy drzew, owoc przytrzymujemy. Zestaw można dociążyć kilkoma śrucinami, ale tak by nurt rzeki nadal go przesuwał po dnie. Po złowieniu kilku ryb lub gdy brania znikną, przechodzimy na inne stanowisko.

Owocowe przynęty - śliwki

Śliwki są świetną zanętą i przynętą. Sprawdziły mi się renklody i francuskie, ale dobre są też węgierki i mirabelki. Największą zaletą śliwek jest to, że na taką przynętę weźmie tylko amur. Selekcja skuteczna w 100%. Ich wadą jest natomiast to, że mogą spadać z haczyka przy rzucie. Aby temu zapobiec używam nieco twardszych śliwek na przynętę. Można też włożyć śliwkę do woreczka PVA, który usztywni ją na haku. Hak powinien być duży. Wbijam go w połówkę śliwki dwukrotnie, najpierw od miąższu, a potem od skórki. Świetne efekty dawało grube nęcenie łyżką, ale nie zawsze jest ono możliwe. W zeszłym roku strzelałem w wybrane miejsce kilkadziesiąt śliwek z procy i też złowiłem amura.     Co ciekawe, już następnego dnia po nęceniu, amury brały na śliwki. Wcale nie musiały się do nich długo przyzwyczajać. Łowiłem zarówno na zestawie gruntowym jak i spławikowym.

Owocowe przynęty - czarny bez

Mało kto wie, że klenie, jelce i płocie lubią zjeść na deser owoc bzu. Niektórzy uważają owoce bzu za najlepsze owoce na ryby. Nad wodą dość często można spotkać krzewy tej rośliny, więc ryby dobrze znają jej owoce. Owoc bzu zahaczamy za skórkę na haczyku nr 14-16. Pojedyncze owoce prezentują się w wodzie bardziej naturalnie i ryby chętniej je podjadają. Podobno można osiągnąć dobre efekty nęcąc owockami bzu razem z konopiami.     Na bez najlepiej łowić w miejscach, gdzie do wody zwisają gałęzie tej rośliny. Są to miejsca, gdzie ryby naturalnie zjadają te owoce. Bez owocuje w sierpniu a owoce trzymają się do jesieni.    

Owocowe przynęty - porzeczki

Czerwone porzeczki są tanie i mają atrakcyjny, jaskrawoczerwony kolor. To czyni z nich atrakcyjną zanętę i przynętę. Na haczyk zakładamy jeden duży owocek. Porzeczki owocują głównie w okresie wakacyjnym i we wrześniu.

Owocowe przynęty - truskawki

Podobno biorą na nie klenie, ale muszą być bardzo dojrzałe. Ich wadą jest to, że są miękkie i łatwo spadają z haczyka. Inne owoce, które warto wypróbować, to: • dzika róża, • jeżyny, • banany (łowią na nie we Włoszech).   Rafał Pakosiński

Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, otrzymasz 10zł na pierwsze zakupy, a także będziesz otrzymywał informacje o nowościach , promocjach i okazjach.
Producenci
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium