Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Jak dobrać obciążenie do spławika?

Jak dobrać obciążenie do spławika?

 

 Obciążenie na żyłce:

rodzaje obciążeń oraz sposoby ustawiania

Wielu początkujących wędkarzy używając wszelkiego rodzaju ołowiów do obciążania zestawów spławikowych nie wie, że obciążenie spełnia kilka zadań. Mianowicie oprócz samego obciążenia zestawu zwiększają jego masę tak, że można go dalej wyrzucić. Dodatkowo wpływają na zachowanie się przynęty w wodzie, zatapiają przynętę z różną prędkością i ustawiają spławik w różnorakim położeniu. Dziś opiszę rodzaje obciążenia, w jaki sposób go umieszczać na żyłce, zwrócę uwagę na ważne szczegóły przy ich zakupie.

 

OBCIĄŻENIE PRZELOTOWE

obciążenie przelotowe

 

Do obciążenia zestawów spławikowych stosuje się między innymi ciężarki przelotowe nawlekane na żyłkę i nie zaciskane. Są to różnego rodzaju kulki i łezki, które szybko topią przynętę na haczyku i świetnie nadają się do punktowego obciążenia zestawu. Ich rozmiar i kształt dobieramy do uciągu wody, do głębokości łowiska i wyporności spławika. Łezki wydłużone stosujemy do łowienia w średnim prądzie, a na wodę o silniejszym nurcie bardziej okrągłe i krótsze. Zwrócić uwagę trzeba na to żeby oliwka miała silikonową rurkę w otworze dokładnie pośrodku, co sprawi, że będzie amortyzowała uderzenia oliwki o śrucinę i będzie chronić węzły oraz sam ciężarek przed deformacją. Ważną sprawą jest by rurka wykonana była z miękkiego materiału, a jej końce powinny wystawać ciut za oliwką. Ołów bez igielitu zawsze musi mieć zaokrąglony otwór by nie przecierać żyłki. Plusem dla producenta będzie opis na oliwce gramatury. Zaletą używania obciążenia przelotowego jest to, że nie niszczy żyłki, wadą natomiast, że się go ciężko modyfikuje.

 

ŚRUCINY ZACISKOWE

śruciny zaciskowe

 

Najczęściej stosowane przez wędkarzy. Dzielimy je na twarde, czyli takie, które nie przesuwają się podczas wyrzutu czy zacięcia na żyłce lecz niestety często ją uszkadzają. Zapobiedz temu możemy poprzez zamontowanie danej ilości śrucin na żyłce w odpowiednie miejsca, a uszkodzony i zużyty kawałek żyłki odciąć. Drugim rodzajem są śruciny wykonane z miękkiego ołowiu, które powinny dać się zacisnąć palcami i rozwierać za pomocą paznokcia. Miękkie śruciny częściej przesuwają się na żyłce co powoduje plątanie się zestawu. Zaletą owych śrucin jest to, że nie niszczą żyłki nawet podczas przesuwania. Kupując je zwróćmy uwagę na to by były idealnie kuliste, a ich nacięcie było centryczne - ani za płytkie ani za głębokie - żyłka musi przebiegać pośrodku śruciny tak aby zestaw się nie plątał. Zdjęcie poniżej ukazuje słabej jakości kulkę ołowianą z krzywym nacięciem - tu warto dołożyć parę złotych i kupić śruciny najwyższej jakości np. w naszym sklepie BOLW.

  Zobacz Ciężarki w naszym sklepie -> Ciężarki

ciężarek zaciskowy

 

Jeśli dzięki uprzejmości sprzedawcy możemy otworzyć dozownik ze śrucinami sprawdźmy ich twardość palcami. Najlepiej by było, aby kulka z lekkim trudem dała się zacisnąć. Nigdy nie zaciskamy ołowiu, który jest metalem toksycznym zębami. Do zaciskania stosujemy specjalne szczypczyki.

 

zaciskarka cięzarków

 

Przelicznik obciążenia ciężarków

W niektórych krajach ołów stosowany w wodach w określonych wielkościach jest zabroniony, zamiast niego stosuje się cynowe obciążenie (cyna ma mniejszy ciężar własny). Czasami na dozownikach i spławikach znajduje się angielskie oznaczenie gramatury. Opis poniżej pozwoli przeliczyć i dobrze dobrać gramaturę:

SG - 2,57 g

SSG - 1,68 g

AAA - 0,81 g

BB - 0,4 g

No 1 - 0,295 g

No 2 - 0,271 g

No 3 - 0,221 g

No 4 - 0,177 g

No 5 - 0,135 g

No 6 - 0,112 g

No 7 - 0,088 g

No 8 - 0,070 g

No 9 - 0,056 g

No 10 - 0,040 g

No 11 - 0,028 g

No 12 - 0,019 g

No 13 - 0,013 g

pojemnik na ciężarki

Ważną sprawą jest to, żeby używać ołowiu tej samej firmy ponieważ ta sama gramatura rożnych firm różni się i to nawet czasem bardzo.

STILE

Wędkarze rzadko sięgają po ten rodzaj obciążenia. Stile lepiej się trzymają na żyłce i nie przesuwają się. Używa się ich w delikatnym łowieniu (głównie uklei) w wodach stojących i wolno płynących kanałach z opadu. Dodatkową zaletą jest to, że ciszej wpadają do wody i zestaw zachowuje się bardziej naturalnie.

ROZMIESZCZENIE OBCIĄŻENIA

W tym rozdziale zaprezentuję na podstawie zdjęć różne rozmieszczenie śrucin i w jakich sytuacjach je używać - wszak wędkarze to wzrokowcy. Do wykonania tych zestawów użyłem grubej żyłki (aby schemat był lepiej widoczny) i starego śrutu o bardzo złych nacięciach, więc proszę się nie sugerować - zdjęcia mają przedstawiać tylko rozmieszczenie śrucin.

Obciążenie rozłożone

1. Równomiernie rozłożone śruciny w tych samych odległościach, zestaw służy do łowienia w akwenach stojących i wolno płynących.

zestaw na wody stojące

Obciążenie na żyłkę - na wody stojące.

 

2. Zaczynając od haczyka w górę zmniejszamy odstępy między śrucinami. Czuły zestaw zarówno na wody stojące jak i płynące

zestaw na wody stojące i płynące

3. I na odwrót - im bliżej haczyka tym odstępy między śrucinami mniejsze. Zestaw do łowienia w rzekach i jeziorach służący do szybkiego przebicia się przez drobnicę

obciążenie na rzekę

4. Zestawem na tym zdjęciu łowimy z opadu

zestaw na opad

5. Podobnie jak wyżej służy do łowienia z opadu i na delikatne brania - ryby wyczuwają tylko ostatnią, dolną śrucinę

łowienie z opadu

6. Czułe wyważenie zestawu inaczej nazywane łańcuszkowym, do łowienia w wodach stojących i wolno płynących

wyważenie łańcuszkowe

7. Na ostatnim zdjęciu przedstawiam schemat obciążenia skupionego do łowienia w rzekach ryb na małym gruncie i na wodach stojących przy dużym wietrze i fali

zestaw na duży wiatr

 

Autorem poradnika jest Daniel Sypniewski, Redaktor Wędkarstwo Moja Pasja

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl