Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Miejskie stawy parkowe

Miejskie stawy parkowe
W wielu miastach znajdują się stawy parkowe i inne. Mimo że są to niewielkie wody, można się zdziwić, jak wielkie ryby w nich mieszkają. Nie jeden taki staw zamieszkują medalowe liny, karasie, karpie czy szczupaki. Nie wierzysz? Poczytaj rubryki zgłoszeń medalowych ryb.
 

Czy w miejskim stawie wolno łowić?


Prawie zawsze jest możliwe uzyskanie zezwolenia na miejskim stawie. Większość z nich jest zarządzana przez PZW. Można na nich wędkować, mając opłaconą składkę na ten zbiornik lub składkę okręgową. Część zbiorników zarządzana jest przez miasto lub gminę. Na większości z nich wystarczy karta wędkarska. Na niektórych mogą być ustanowione szczególne zasady korzystania. Tylko pojedyncze zbiorniki będą wyłączone z możliwości wędkowania. Jeżeli nie wiesz, kto gospodaruje danym zbiornikiem, zapytaj wędkarzy nad wodą lub w lokalnym PZW. Jeżeli stawem zarządza miasto, zapytaj w urzędzie miejskim, na jakich zasadach można w nim wędkować.
 
 
 

Dla kogo są takie łowiska?


    • wędkujących rodzin – dobre do nauki łowienia dla dzieci i spędzenia czasu na zewnątrz,
    • wędkarzy mających mało wolnego czasu,
    • osób starszych, ale też młodzieży,
    • wędkarzy niepełnosprawnych.
 

Charakterystyka parkowych stawów


Zwykle są to zbiorniki nieduże, dosyć płytkie (głębokość rzadko przekracza 2 m) i często zarośnięte. Płaskie dno często pokrywa spora warstwa osadów dennych. Brzegi bywają mocno wykoszone, tylko miejscowo porośnięte trzciną. Zwykle dookoła stawu rośnie sporo drzew.
 
Takie zbiorniki znajdziemy w przestrzeni miejskiej najczęściej. Niektóre stawy są jednak duże, wyglądają bardzo naturalnie i mają zróżnicowaną głębokość. Nie takie zbiorniki znajdują się w pełnych ludzi parkach. Często znajdziemy jakiś na spokojnych obrzeżach miasta.
 

Technika połowu na stawie


Najpopularniejsza jest metoda spławikowa. Zarówno bat, jak i odległościówka, czy zwykła przystawka. Z uwagi na nieduże rozmiary zbiornika, wystarczy lekki spławik i delikatna żyłka. Na pewno efekty będę lepsze niż na toporny zestaw. Warto szukać miejsc niedostępnych dla większości wędkujących, gdzie ryby mogą szukać schronienia. Drapieżników szukamy na odwrót – tam, gdzie łowią często inni i nęcą drobnicę.
 
Można łowić też z gruntu, jeżeli dno nie jest zbyt zamulone. Zwłaszcza warto zapolować na karpia. Miejskie stawy zamieszkuje wiele ryb wypuszczonych na wigilię i nie tylko. W niektórych wodach jest szansa na rybę dwucyfrową.

Drapieżniki zwykle poławia się na żywca, ale spinningiem szybko obłowisz całą wodę. Zwykle są to małe szczupaki i okonie, ale prawie każdy staw zamieszkuje jeden lub kilka „krokodyli” pod metr długości.
 

Na co łowić i czym nęcić?


Do miejskich stawów wrzucane są spore ilości chleba dla kaczek i łabędzi. Część tej karmy jest zjadana przez ryby, dlatego dla nich to naturalny pokarm. Miąższ chleba lub bułki powinien być dobrą przynętą. Na karpia można użyć białych kulek proteinowych. Kilka lat temu firma Nash nagrała film o łowieniu parkowych karpi, gdzie pokazali skuteczność białych kulek proteinowych. Drugą przynętą dobrze rybą znaną jest kukurydza. Poza tym białe i czerwone robaki.
 
 
 
Nęcić można z ręki lub procą luźną zanętą (kukurydza, robaki) lub kulkami zanęty. Zanęta gruntowa powinna być lekka, żeby nie zapadać się w dno. Można do niej dodać ziemi torfowej, mielonych otrębów, chrupek ryżowych lub wafli. Można też nęcić zmiksowanym miąższem chleba lub chlebem rozmoczonym w wodzie i odciśniętym.
 
Rafał Pokusiński
Kategorie blog
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl