W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią prosimy lokalnych klientów o składanie zamówień przez internet lub telefonicznie. Odbiór towaru będzie możliwy po telefonicznym uzgodnieniu ze sprzedawcą.

Metody wedkarskie - martwa rybka
Metody wedkarskie - martwa rybka
 
W tym roku odkryłem, jak bardzo skuteczna może być martwa rybka. Do tej pory podchodziłem sceptycznie do łowienia na trupka. Przynosił mi gorsze efekty niż żywiec. Wystarczyło jednak kilka modyfikacji, bym zaczął łowić fajne ryby. Oto kilka patentów.
 
 

Martwa rybka - zestawy gruntowe

 
1. Zestaw „prosty”

Podobno w prostocie tkwi geniusz. Możliwe, ponieważ jest to bardzo skuteczny zestaw. Służy do łowienia na twardym dnie szczupaków, sandaczy, okoni, czy miętusów. Oczywiście w zależności od poławianego gatunku, dobieramy wielkość haczyków, ewentualnie kotwiczek oraz przynęty. Mniejsze rybki, powiedzmy do 15 cm, zakładamy na pojedynczym haku 4-1/0 za pyszczek, ostrzem do góry. Większe rybki dodatkowo dozbrajamy kotwiczką, mniej więcej w połowie długości.
 
 
2. Zestaw prosty ze świetlikiem
 
Kopia poprzedniego zestawu, ale wzbogacona w tajną broń – świetlik wędkarski. Jego światło ma wabić światłoczułe drapieżniki, takie jak sandacz. Gry drapieżnik dopłynie do światła, znajdzie obok przynętę. Świetlik w zestawie można umieścić przy samej przynęcie lub przy łączeniu przyponu z żyłką główną. Widziałem sandacze złowione takim zestawem, choć sam go nie stosowałem, ponieważ znam go raptem od tygodnia.
 
 
3. Zestaw z martwą rybką unoszącą się nad dnem

Choć pierwszy opisany zestaw jest bardzo dobry, nie da się go zastosować nad dnem pokrytym, roślinami, mułem, czy jak to bywa jesienią – liśćmi. „Ołówek” z balsy lub innego pływającego materiału, wkładamy do środka rybki. Powinien on być przywiązany do przyponu, by w razie połknięcia przynęty przez drapieżnika nie połknął on „ołówka”, co może mu zaszkodzić.
Zestaw do łowienia szczupaków i sumów.
 
4. Zestaw z martwą rybką i pop-upem

Montaż podobny do poprzedniego, z tym że zamiast wypornego „ołówka”, mamy kulkę pop-up. Znajduje się ona na zewnątrz rybki, by jej czerwony kolor wabił i prowokował drapieżniki.
 

Martwa rybka - zestaw spławikowy

 
1. Spławik z żagielkiem

Montaż prosty i skuteczny. Jest to typowy, znany wszystkim, zestaw spławikowy. Jedyne, czym różni się od klasycznego to specjalny spławik z żaglem. W wietrzne dni wiatr dmie w żagiel i przesuwa cały zestaw. Dzięki temu penetruje on większą powierzchnię wody, a martwa rybka faluje w wodzie jak żywa, lecz umierająca. Przy łowieniu z wiatrem, umożliwia dryf zestawu o wiele dalej, niż można by dorzucić wędką. By zestaw jeszcze lepiej dryfował, smaruję wazeliną ostatni metr lub dwa żyłki przy spławiku. Taka żyłka będzie pływała po powierzchni wody, a wiatr będzie pociągał zestaw.
 

Metoda na martwą rybke - porady


    • łowiąc w rzece, zahacz rybkę hakiem i kotwicą tak, by wygięła się w łuk. Prąd wody sprawi, że będzie falowała, jakby była ranna lub chora,
    • łowiąc na trupka, nacinam nożyczkami brzuch rybki w kilku miejscach, by wyciekały z niej soki wabiące drapieżniki,
    • w niektórych krajach nęci się szczupaki krojonymi morskimi rybami o wyrazistym aromacie. Efekty bywają niesamowite. Warto spróbować tego na naszych wodach, choć raczej polecałbym rodzime gatunki ryb do „zanętowej rąbanki”,
    • długość przyponu do zestawu gruntowego powinna wynosić minimum 30 cm, optymalnie około 60 – 70 cm, do 1 m maksymalnie. Im słabsze brania, tym dłuższy przypon,
    • używam możliwie najlżejszych wskaźników brań (np. ping pongów),
    • aby ryba czuła przy braniu możliwie najmniejszy opór, oczko ciężarka powinno być możliwie duże np. 5 mm i więcej,
    • jeżeli to możliwe, staram się unikać łowienia na kotwiczki. Pojedynczy hak o wiele łatwiej jest odhaczyć,
    • łowiąc na kotwiczki najlepiej zgnieść ich zadziory. Ryby wcale nie będą spadać, a łatwiej będzie je odhaczyć
    • przypon przyczepiam do żyłki głównej agrafką lub quick linkiem, by łatwo zmieniać przypony. Przydaje się to wtedy, gdy kotwiczka wplącze się w siatkę podbieraka. Wystarczy odpiąć przypon, założyć nowy i zarzucić zestaw, a rozplątywaniem martwić się później,
    • założenie oliwki w zestawie gruntowym na agrafce daje możliwość jej wymiany bez demontażu przyponu.
    • jaki materiał przyponowy wybrać?
        ◦ na duże szczupaki – stal, tytan,
        ◦ na mniejsze szczupaki – wolfram, fluorocarbon,
        ◦ na szczupaki biorące przemiennie z sandaczami – wolfram,
        ◦ na sandacze, okonie, miętusy – fluorocarbon, żyłka (ale niezbyt gruby, powiedzmy do 0,28).
 
Rafał Pokusiński
Sonda
Jakich dostawców sprzęt chciabyś abyśmy mieli?
Kategorie blog
Newsletter
Za zapisanie się do newsletttera otrzymujesz kod zniżkowy o wartości 10 zł
Uwaga: Dotyczy zakupów powyżej 100 zł
Producenci
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium