Methoda wędkarska - methoda na sukces
Methoda wędkarska - methoda na sukces

Jaka powinna być długość włosa i przyponu karpiowego?

Zbadałem temat długości przyponu oraz włosa, zebrawszy doświadczenia znanych karpiarzy. Poniżej przedstawiam wnioski.

Przypon karpiowy

Długi przypon sprawdzi się w przypadku nęcenia kulkami. Są one rozrzucone na większym obszarze, a odstępy między nimi wynoszą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów, więc karp zbiera jedną, podnosi pysk, płynie do następnej, zasysa ją i tak dalej. Przy krótkim przyponie przynęta mogłaby nie wpaść do pyska wystarczająco głęboko.     Krótki przypon sprawdza się w łowieniu na gęstym dywanie zanęty oraz punktowym łowieniu z PVA lub methodą. Karp jest wtedy przyssany do dna i pływa bardzo wolno, wybierając zanętę. Dzięki krótkiemu przyponowi szybko szarpnie ciężarek i się zatnie. Przy gęstym dywanie zanętowym i długim przyponie, ryba mogłaby wyczuć linkę i wypluć przynętę, zanim zacięła by się o ciężarek. Krótsze przypony stosuje się też przy zarzucaniu na znaczne odległości – zmniejszają ryzyko splątań. W praktyce określenie czy przypon jest długi, czy krótki jest umowne. Jeżeli karp zahaczają się za krawędź wargi, wydłuż przypon.

Włos do przyponu

Dyskusja na temat długości włosa trwa już od dawna. Zarówno długi, jak i krótki włos mają zagorzałych zwolenników i przeciwników. Którzy mają rację? Obie strony po części mają rację, a po części się mylą. Właściwa długość włosa zależy bowiem od kilku czynników, głównie od sposobu nęcenia.    

Kiedy jaki włos do przyponu?

Długi włos do przyponu: - stosujemy z długim przyponem, - przy nęceniu kulkami (dużymi cząstkami pokarmu rozrzuconymi na większym obszarze) – patrz - „Przypon”, - gdy karpie są bardzo nieufne, - do dużych przynęt (choć niektórzy stosują dość długie włosy nawet do małych przynęt). Krótki włos do przyponu: - stosujemy zarówno z krótkim jak i długim przyponem, - przy nęceniu dywanowym, PVA i methodzie - patrz - „Przypon”, - do pop-upów, - do małych przynęt (im większa przynęta, tym dłuższy włos). Jak długi powinien być włos do przyponu? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale... Możesz sprawdzić, czy po założeniu przynęty na włos hak obraca się swobodnie. Zobacz jak leży na dnie i jak przynęta zachowuje się w wodzie. Niektórzy podają, że przynęta powinna znajdować się od 2 do 5 cm od haczyka, a na niektórych łowiskach nawet 7 cm! (w przypadku większych przynęt). Skoro im się to sprawdza, to pewnie tak jest. Ja określiłbym tą odległość inaczej. Powinna być wprost proporcjonalna do wielkości przynęty. W przypadku większych przynęt odległość przynęty od haka powinna wynosić od 1 do 2 razy średnicę przynęty. Jeżeli np. łowię na kulkę 20 mm, to jej odległość od haka powinna wynosić między 20 mm a 40 mm. Oczywiście to dotyczy przynęt pojedynczych. Jeżeli  łowiłbym na dwie kulki 20 mm, to ich odległość od haka również ustawił bym między 20 mm a 40 mm. Generalnie unikałbym włosów krótszych niż średnica przynęty np. kulka 20 mm odsunięta od haka 5 mm. Taki zestaw też będzie łapał ryby, ale myślę, że gorzej niż długi włos i spinek będzie więcej.

 

Zalety długiego włosa do przyponu:

- hak ma dużą swobodę i może penetrować pysk karpia, - przynęta zachowuje się bardziej naturalnie, - selektywność - eliminacja brań małych karpi oraz wielu innych niechcianych ryb, - pomaga przechytrzyć karpie, które były łowione na włos typowej długości.

Wady długiego włosa do przyponu:

- długie włosy nie nadają się do połowu mniejszych karpi np. na zawodach, - zaplatania włosa o hak. W skrajnych sytuacjach włos może nabić się na hak i całkowicie uniemożliwić zacięcie ryby (można temu łatwo zapobiec, zakładając a włos np. siateczkę PVA lub piankę PVA, albo przywiązując włos do haka nicią PVA)

 

Rafał Pokusiński

Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, otrzymasz 10zł na pierwsze zakupy, a także będziesz otrzymywał informacje o nowościach , promocjach i okazjach.
Producenci
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium