Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Techniki wędkarskie - łowienie z powierzchni

Techniki wędkarskie - łowienie z powierzchni

Ciepłe, słoneczne, bezwietrzne dni to doskonały czas do łowienia z powierzchni. To bardzo widowiskowy sposób wędkowania. Często widać płynące pod powierzchnią ryby. Czasem, możemy zobaczyć, jak jedna z nich podpływa i chwyta naszą przynętę, wywołując na powierzchni gejzer wody.

 

 

Co łowić z powierzchni?

Przede wszystkim możemy wyróżnić dwie kategorie wagowe – ciężka – karpie i amury oraz lekka – wzdręgi, liny, jazie, klenie. Ryby te pływają i żerują pod powierzchnią z kilku powodów. Po pierwsze, w czasie upałów, przy dnie może brakować tlenu i ryby przenoszą się bliżej powierzchni, która ma kontakt z powietrzem, przez co jest bardziej nasycona tlenem. Po drugie, roślinność zanurzona może być tak gęsta, że ryby pływają nad nią. Po trzecie ryby mogą poszukiwać na powierzchni pokarmu. Po czwarte... mogą być inne powody, których nie znamy.

 

Łowienie z powierzchni

 

Ryby pływające pod powierzchnią zazwyczaj żerują, choć nie zawsze. Czasem mogą zupełnie ignorować podsuwane im smakołyki (zwłaszcza w duży upał). Mimo to warto próbować, bo można złowić fajne ryby w ekscytujący sposób. Ta pewnego rodzaju chimeryczność ryb oraz ich ostrożność (pod powierzchnią wody jest zwykle nasłoneczniona, a widoczność jest dobra, natomiast brakuje schronienia, które dawałoby rybom „pewność siebie”) wymuszają zastosowanie odpowiedniego sprzętu i przynęt. Jeżeli chodzi o przynęty, to dobrze by były one naturalne, niebudzące rybich podejrzeń. Będą to wszelkiego rodzaju chrząszcze, robale, chleb (zwłaszcza tam, gdzie karmi się nim kaczki), prażone ziarna, czasem owoce. Poza tym mogą sprawdzić się sztuczne przynęty jak herbatniki dla zwierząt, kulki lub pływający pellet. Sprawdzą się, zwłaszcza gdy będziemy nimi nęcili odpowiednio długo. Można je zanurzyć w płynnym pokarmie lub naturalnym oleju, co powinno podnieść ich skuteczność.

 

 

Zestaw do łowienia z powierzchni

 

Zestaw nie powinien się zbytnio rzucać rybom w oczy. Najlepiej użyć przezroczystej żyłki (ewentualnie fluorocarbonu ale jest on cięższy od żyłki, więc trzeba go dobrze natrzeć wazeliną). Przypon powinien być wystarczająco długi, by ryba nie spłoszyła się widokiem pływaka. Pływak, czyli kula wodna, spirulino lub inne podobne patenty, charakteryzuje się tym, że ma dość dość dużą masę własną (kula wodna ma masę wody) ale jednocześnie pływa po powierzchni (wewnątrz ma powietrze). Spora masa pozwala zarzucać zestawem daleko i daje efekt samozacięcia. Najlepiej użyć przezroczystego pływaka lub takiego, który kolorem odpowiada barwie wody w danym łowisku. Dobre będą też kawałki suchej trzciny czy patyki. Cały zestaw jest prosty. Haczyk, przypon, krętlik, pływak. Przypon powinien mieć 1-1,5 m długości. Aby nie tonął, natłuszcza się go wazeliną (jeżeli zapomnisz wazeliny, można zebrać palcem tłuszcz gromadzący się za uszami i pod skrzydełkami nosa).

 

Technika łowienia z powierzchni

 

Możemy zastosować dwie strategie – na upatrzonego lub typową zasiadkę. Łowienie na upatrzonego, przypomina nieco spinningowanie. Obchodzimy zbiornik i szukamy śladów obecności ryb pod powierzchnią. Gdy je znajdziemy, musimy poświęcić chwilę czasu na ich obserwancję. Gdy wiemy już, w jakich kierunkach pływają, zarzucamy zestaw z przynętą przed rybę, tak aby na nią napłynęła. Rzucenie zestawu zbyt blisko ryby skończyć się może jej spłoszeniem. Zaletą tego stylu łowienia jest brak konieczności używania dużej ilości sprzętu, możliwość obłowienia dużego areału wody i zarzucanie przynęty wybranej wcześniej rybie.

 

 

Czasem jednak ryby są nieufne i trudno skusić je do brania pojedynczą przynętą. Lepiej jest łowić bardziej stacjonarnie i nęcić regularnie. Nęcenie może nie tylko przełamać rybią nieufność, ale też pomaga utrzymać ryby w miejscu. W czasie łowienia najlepiej donęcać luźnym pelletem, czy herbatnikami za pomocą procy. Przed łowieniem można posłać w łowisko kolka rakiet miksu podobnego jak do zig riga. Może on zawierać prażone konopie, popcorn, mleko kokosowe, kastery, oleje.

 

 

Rafał Pokusiński

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Wędka spiningowa wklejka Whitespin Fiume 240cm 3-12g na okonie
Wędka spiningowa wklejka Whitespin Fiume 240cm 3-12g na okonie

84,99 zł

Cena regularna: 175,99 zł

Najniższa cena: 99,99 zł
szt.
Czapka Zimowa SPRO S-Logo
Czapka Zimowa SPRO S-Logo

54,90 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl