Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Leszcze pod lodem

Leszcze pod lodem
Zimowe łowy mogą być naprawdę udane. Ryby, takie jak leszcz, tylko trochę spowolniły żerowanie przez niską temperaturę i małą zawartością tlenu. Można je łowić tym skuteczniej, że łatwiej dotrzeć na ich żerowiska. Na leszcze pod lodem przynętę można im podać pod sam pysk.
 

Leszcze pod lodem– jak je znaleźć?

Leszcze lubią raczej płaskie dno z płytką warstwą żyznego mułu. Takie płaskie blaty znajdziemy za pierwszym, a jeszcze lepiej drugim spadem. Odpowiednia głębokość, w zależności od jeziora, będzie wahała się od 6 do 10, a czasem nawet 15 m. Leszcze lubią oddalone od brzegu głębiny, ale bez przesady. Zwykle nie będzie ich w najgłębszych rowach, bo ciężko tam o pokarm i tlen. W praktyce często najlepsze są miejsca o średniej głębokości (w głębokich zbiornikach, bo w płytkich, te najgłębsze).
 
Przy przeźroczystym lodzie można się pokusić o spacer po tafli, by poszukać bąbli zamarzniętych w lodzie. Sznury bąbli mogą wskazywać ścieżki ryb, a place bąbli – ich skupiska (choć czasem jest to jedynie gaz z gnijących roślin).
 
W poszukiwaniu stad leszczy pomocna może okazać się też echosonda, choć jej użycie wymaga wiercenia otworów w lodzie (nie działa przez lód).
 

Zanęta na leszcze pod lodem

Uważa się, że zimą należy nęcić skromnie. Zgodzę się z tym wtedy, gdy zima długo trzyma i ryby robią się ospałe. Ale na pierwszym i ostatnim lodzie oraz przy łagodnej zimie leszcze są naprawdę aktywne i lubią coś przekąsić. Przede wszystkim lubią zjeść tłusto, pokarm mięsny i do syta. Duże zimowe stado leszczy potrzebuje dużo karmy (zakładam, że łowimy w zbiorniku, gdzie takie leszcze są).
 
 
 
 
Jeżeli mamy czas na kilkudniowe wstępne nęcenie, sypiemy każdorazowo nawet po kilka kilogramów zanęty (duże jezioro z dużą populacją leszcza). Nie mam tu na myśli zanęty sklepowej, tylko grubego towaru. Będą to białe robaki, castery, czerwone robaki, pellet rybny i wszelkie ziarna (dobrze ugotowane) oraz kasze. Do smaku doprawiam je mączką rybną lub mrożoną ochotką. W czasie łowienia donęcam kulkami z kaszy, mączki rybnej i robaków. Wystarczy od jednej do kilku kulek wielkości mandarynki.
 
 
Pellet na leszcza Dynamic z oferty sklepu wędkarskiego BOLW.pl
 
 
Jeżeli łowisz w zbiorniku, gdzie zdecydowanie dominuje leszczowy drobiazg, lepiej jest użyć zanęty drobnej, dobrze pracującej, z dodatkiem dżokersa. Donęcamy wtedy małymi kulkami zanęty lub luźnym dżokersem.
 
Dodatek do przynęt Traper Atomic z oferty sklepu wędkarskiego BOLW.pl

 

Atraktor zapachowy na leszcze Marlin

 

 

Przynęta na leszcze pod lodem

Kilka białych lub czerwonych robaków to danie dla grubego zwierza. Na mniejszą przynętę brań będzie więcej, ale ryby mniejsze (zwykle maluchy wyprzedzają stare wygi). Przy słabych braniach spróbuj pęczek ochotki.

 

Sprzęt na leszcze pod lodem

Mormyszka Na leszcza stosuje się płaskie modele przypominające guzik lub monetę. Kładzie się je nieruchomo na dnie na ugiętym kiwoku. Stosujemy żyłki 0,12-0,16 mm.
 
Spławik To piękny sposób łowienia leszczy. Używamy klasycznego podlodowego zestawu, na żyłce 0,12-0,18 mm i haczyka nr 14 – 2 w zależności od przynęty.
 
Gruntówka To rzadko stosowana metoda, ale skoro sprawdza się latem, to czemu nie użyć jej zimą? Stosujemy znacznie mniejszy ołów z krętlikiem niż do łowienia z rzutu, ale budowa zestawu jest podobna. Zimą wybieramy krótsze przypony, które lepiej zacinają mało ruchliwe ryby (10-15 cm).

 

Łowienie spod lodu

Mniejsze leszcze żerują często wymieszane z płocią i krąpiem. Pobierają pokarm z dna, a nawet kilkadziesiąt centymetrów nad nim. Dobrze reagują na smugę zanęty i podawaną luzem ochotkę zanętową. Duże leszcze są bardziej przyklejone do dna i czasem trzymają się skraju nęconego miejsca. Dlatego jedną wędkę zarzucam w nęcisko, a drugą na jego skraju. Brania potrafią być delikatne, więc trzeba być czujnym. Wybór momentu na zacięcie to już kwestia prób.
 
 
Podpórka pod wędkę podlodową
 
 
Rafał Pokusiński
 
 
 
Sponsorem artykułu jest wędkarski sklep internetowy BOLW.pl
 
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Dragon Protector FD 340i
Kołowrotek Dragon Protector FD 340i

79,90 zł

Cena regularna: 99,90 zł

Najniższa cena: 99,99 zł
szt.
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000

168,90 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl