Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Kulki proteinowe haczykowe – które wybrać?

Kulki proteinowe haczykowe – które wybrać?

Jak wybrać najodpowiedniejsze kulki proteinowe haczykowe spośród wielu rodzajów, od których uginają się półki w sklepie wędkarskim? Poniżej kilka podpowiedzi.

Rozmiar i kształt kulek proteinowych haczykowych

Karpie można przyzwyczaić do pobierania różnorodnego pokarmu, ale najlepiej, jeżeli w jakimś stopniu przypomina on im ich pokarm naturalny. Dobrze jest zatem wiedzieć, co jedzą karpie w moim łowisku. Jeżeli żerują w dużej mierze na ochotce i innych owadach, to sensowne będzie zastosowanie przynęty o niedużej średnicy. Z kolei, jeżeli chcemy łowić duże karpie żerujące na rakach, to sensowne może być założenie na włos 2 lub 3 kulek o średnicy 20 mm, lub większej (znany karpiarz Steve Briggs opisywał sytuację, gdy miał brania wyłącznie na tak dużą przynętę). Jeżeli karpie w Twoim łowisku żerują na ślimakach (u mnie tak jest), to sensowne będzie zastosowanie ciemnej kulki o średnicy 20 – 24 mm i nieco wydłużonym kształcie.


Istotne znaczenie ma też wielkość ryb występujących w łowisku. Na mojej wodzie jest masa karpi do 3 kg i zjadają wszystkie kulki o średnicy mniejszej niż 24 mm. Kulki proteinowe haczykowe 22 mm na włosie długości 1,5 cm łykają bez problemu. Tu koniecznością jest stosowanie dużych przynęt lub dwóch kulek na włosie.


Mówi się też, że wielkość kulki, jaką należy zastosować, zależy też od pory roku. Wczesną wiosną stosuje się małe kulki, a latem i jesienią duże. Jest to podobno spowodowane słabszym metabolizmem karpi w zimnej wodzie. Możliwe, że ta teoria często się sprawdza, ale doświadczenie niektórych wędkarzy pokazuje, że wcale tak nie musi być. Zgodzę się, że wiosną nie można przesadzić z nęceniem, za to jedna duża kulka na haku to dla ryby łatwy sposób na zdobycie sporej ilości energii naraz.

Kulki probiotyczne STARBAITS

Aromat kulek wędkarskich

Uważa się, że im cieplej, tym lepsze są aromaty owocowe, a w chłodnej wiosennej i jesiennej wodzie lepsze są aromaty mięsne. Może jest w tym coś z prawdy, ale nie do końca się to sprawdza. Moim zdaniem kulka z dobrego miksu sprawdzi się z wieloma aromatami.


Jeżeli polujemy na karpie, które dobrze znają kulki proteinowe, lepiej jest zastosować przynętę wypłukaną z aromatu. Ponieważ wszyscy łowią na kulki świeże i pachnące, to karpie uczą się je omijać. Zjadają natomiast te, które są wypłukane przez długie leżenie w wodzie, bo myślą, że te są bezpieczne.

Kolor kulek dla ryb

Powszechnie uznaje się, że karp nie rozróżnia kolorów, tylko odcienie szarości. Nie oznacza to, że kolor przynęty nie ma znaczenia. Wielokrotnie stwierdzono, że niektóre karpie lepiej reagują na jedne kolory, a słabiej na inne. Czasem przynęta powinna kolorem odpowiadać naturalnemu pokarmowi karpi, a czasem być zupełnie odmienna, by je zaciekawić (np. kolory fluo). Najczęściej wybieramy kulki w różnych odcieniach brązu i żółci, ale warto w tym względzie eksperymentować.

Kulki proteinowe truskawkowe LORPIO

Liczy się to, co w środku

Najważniejszy elementem kulki jest jej skład. Im lepsza jakość produktów, z których ją wykonano, im lepiej jest zbilansowana i dobrana do akwenu i innych warunków - tym lepiej. Karpie chętnie zjadają tanie kulki, które ładnie pachną i wyglądają, ale szybko z nich rezygnują na rzecz pokarmu dobrej jakości.

Kulki proteinowe haczykowe CARP ZOOM


Naturalny pokarm karpi to wodne mięsko – owady i mięczaki. Tanie kulki składają się natomiast głównie z produktów zbożowych i piekarniczych. Znacznie różnią się od naturalnego pokarmu karpi smakiem i aromatem, a do tego są mniej odżywcze.

Kulki dedykowane

Każde łowisko różni się nieco od innych. Różnią się też nieco zwyczaje ryb i ich pożywienie. Z tego powodu niektórzy karpiarze zaczęli wytwarzać kulki proteinowe haczykowe dedykowane na daną wodę. Wiedząc, czym odżywiają się karpie w danym zbiorniku, można dopasować do nich różne parametry kulek. Takie jak skład, wielkość, czy kolor. Warto spróbować, bo efekty są zadowalające.

Kulki wędkarskie wyrabiane samodzielnie.

Długość zasiadki

Jeżeli wybieramy się na kilkugodzinną zasiadkę, powinniśmy użyć miękkich kulek, które szybko pracują. Jeżeli karpie nie mają dużo innego pożywienia, to ich skład nie musi być wyrafinowany. W przypadku długich zasiadek lub nęcenia długoterminowego aromat kulek i ich praca w wodzie ma mniejsze znaczenie. Bardzo istotny jest natomiast skład kulek. Im lepsza ich jakość, tym chętniej karpie będą po nie wracały. Lepiej użyć mniej kulek, ale dobrej jakości niż dużo kulek słabej jakości.

Na największe karpie

Niektóre przynęty, a właściwie ich składniki, są bardziej atrakcyjne dla dużych ryb niż inne. Przykładowo: dzieci lubią lizaki, a dorośli alkohol. Również małe pieski i kotki potrzebują innego pożywienia niż dorosłe osobniki. Zresztą dotyczy to wszystkich zwierząt. Składniki, które działają na duże karpie to m.in. płynna wątroba, GLM czy drożdże. Duże karpie, często wymagają przynęt najlepszej jakości.

Rafał Pokusiński

 

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Wędka bat Montemor 8m Fiume
Wędka bat Montemor 8m Fiume

699,90 zł

Cena regularna: 799,90 zł

Najniższa cena: 799,90 zł
szt.
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000

168,90 zł

szt.
Manns Q-Paddler Citrus Shad 3,5g 8cm
Manns Q-Paddler Citrus Shad 3,5g 8cm

3,20 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl