Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Kleń na spina

Kleń na spina
Ryba, która „ma oko” w każdej łusce to kleń. Jest wszystkożerny i można go złowić prawie na wszystko, a jednak nie tak łatwo skusić go do brania. Jest wyjątkowo ostrożny. Jak przechytrzyć klenia na spinning?
 
 
 
 

Kleń na spina - miejsce

 
Kleń lubi wartki nurt, twarde dno i nie najgłębszą wodę. Świetnymi miejscami są usłane kamieniami przelewy. Nie da się ich nie zauważyć. Warto też poszukać tej ryby za zatopionymi w rzece głazami, w miejscach, gdzie woda się kręci, czy przy zatopionych drzewach itp. W mniejszych rzekach klenie znajdziemy je we wszelkich rynnach z szybkim nurtem oraz pod zwisającymi gałęziami.
 
 
 

Wczesną wiosną kleń woli wodę nieco spokojniejszą, żeby nie tracić energii na walkę z nurtem. Wtedy kleń żeruje nieco głębiej, w toni. Gdy woda zaczyna robić się ciepła, zajmuje typowe stanowiska w nurcie i żeruje często przy powierzchni co daje możliwość wytropienia go.

 

Kleń na spina - przynęty


Woblery – to najczęściej stosowana przynęta. Dobrze nadaje się do obławiania niezbyt głębokich miejsc. Powinien mieć wyraźną pracę. Jego długość zwykle będzie wahała się między 2 a 5 cm, ale na duże klenie i głębszą wodę można stosować woblery nawet do 10 cm. Ich kolory powinny być naturalne srebrny, złoty, czarny, brązowy, czy żółty. Dobrze, jeżeli imitują naturalny pokarm kleni.
 

Szczególną grupę woblerów stanowią smużaki. Woblery imitujące owady, które prowadzi się po powierzchni wody tak, by ją marszczyły. Mierzą od 1,5 do 4 cm (tyle ile owady). Sprawdzają się zwłaszcza w czasie rojenia się owadów, np. chrabąszczy w maju.

Obrotówki – zwykle stosuje się modele wielkości 00 – 2, w kolorach naturalnych. Popularne są też modele ciemne z żółtymi lub czerwonymi kropkami.
 

Gumy – mało kto je stosuje na klenie, ale zwłaszcza wiosną warto wypróbować twistery i żabki (dżdżownice i żaby to częsty wiosennych pokarm ryb)

Wszystkie przynęty najlepiej wiązać bezpośrednio do żyłki. Agrafka i krętlik mogą wpłynąć negatywnie na brania (przede wszystkim w przejrzystej wodzie). Najlepiej przywiązać je nie na sztywno, ale na pętelce, aby nie popsuć pracy przynęty.
 
 

 

Kleń na spina - sprzęt


Jak zwykle jest to kwestia dosyć indywidualna. Generalnie do rzucania lekkimi przynętami stosujemy zwykle wędki długości 2,5 – 3 m i ciężarze wyrzutowym do 15 – 20 g. Wybór wędki zależy w dużej mierze od tego, czy łowimy w dużej rzece w wartkim nurcie na duże przynęty, czy w małej rzeczce o bardziej spokojnym nurcie.
Podobnie z wyborem żyłki. Jej średnica będzie wahała się między 0,14 a 0,20 mm. Im cieńsza żyłka, tym dalej zarzucimy, ale łowiąc waleczne klenie przy kamieniach itp., nie ma co odchudzać zestawu. W przejrzystej wodzie warto pomyśleć o zastosowaniu fluorocarbonu, co zmniejszy szansę na to, że ryba zauważy linkę.

 

Technika łowienia klenia


Kleń to bardzo płochliwa ryba. Aby zmaksymalizować szansę na jej złowienie, trzeba zachować ciszę, poruszać się wolno i ostrożnie. Nadepnięcie na plastikową butelkę czy rozmowa z kolegą mogą spłoszyć ryby. Łowiąc najlepiej iść pod prąd, żeby zachodzić klenie od ogona. Generalnie im mniejsza i czystsza rzeka oraz im większa ryba, tym łatwiej ją spłoszyć.

Przynętę prowadzimy wachlarzem lub pod prąd, zwykle nie za szybko i z przerwami. Warto jednak próbować odwrotnego podejścia i prowadzić przynętę dość szybko (w ciepłej wodzie). Kleń ma wtedy mniej czasu na przypatrzenie się przynęcie i często atakuje ją instynktownie, żeby mu nie uciekła. Warto wykorzystać zachłanność tej ryby.

Jeżeli widać żerujące klenie przy powierzchni, łowimy je na woblery powierzchniowe. Jeżeli ich nie widać, przynętę należy prowadzić w toni lub pod powierzchnią.

Rafał Pokusiński
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Wędka bat Montemor 8m Fiume
Wędka bat Montemor 8m Fiume

699,90 zł

Cena regularna: 799,90 zł

Najniższa cena: 799,90 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl