Jesiotr syberyjski to waleczna ryba.
Jesiotr syberyjski to waleczna ryba.

 Jesiotr syberyjski to jedna z najpiękniej walczących ryb, które można złowić w naszych wodach. Mocno ciągnie i lubi wyskakiwać nad wodę. Do tego wygląda niesamowicie. Taką walkę pamięta się długo.

 

Choć wiślane jesiotry wytępiono, możemy złowić ich mniejsze odpowiedniki. Coraz więcej łowisk komercyjnych i prywatnych zbiorników zarybianych jest jesiotrami ze względu na ich wyjątkowe walory wędkarskie. Prawdopodobnie największy jesiotr, jaki pływa w Polsce, waży około 50 kg! Wpuszczono go do zbiornika Uroczysko Karpiowe w 2015 r., a już rok później złowiono na wędkę.

Dobre łowisko jesiotrów...

..wcale nie musi być daleko Twojego domu. Poszukaj łowisk zarybionych jesiotrem w internecie i na forach. Zadzwoń do właścicieli prywatnych zbiorników, zapytaj kolegów po kiju.

 

Jesiotr syberyjski - najlepsze miejscówki

Ryby te będą tam, gdzie ich pokarm – ślimaki, małże oraz różne robale. Będą to twarde spadki dna, podwodne grzbiety pokryte małżami, okolice zarośniętych brzegów, wyspy, czy kanały między kępami roślin.

Przynęty na jesiotra

Jesiotr lubi mięso. Główne przynęty to czerwone robaki zakładane po kilka sztuk oraz pellet rybny, Jesiotry są karmione pelletem w hodowli, więc dobrze znają ten pokarm.

Sprawdzają się też kulki proteinowe na „mięsnych” miksach. Nie muszą mieć ciemnego koloru. Jesiotr lubi pomarańczowy i różowy, ponieważ jesiotry w naturze żywią się często ikrą. Można spróbować pęczki białych robaków. Podobno da się złowić jesiotra na wędzonego łososia, który jest hitem oraz martwą rybkę i pijawki, ale ja nie próbowałem.

Przynęty można założyć na hak, ale zestaw włosowy też jest świetny.

Zanęta

Osobiście nęcę tylko pelletem. Wystrzeliwuję go z procy. Można jednak nęcić używając kulek i robaków (całych lub ciętych). Zarówno wystrzeliwanych z procy, jak i posyłanych rakietą lub w koszyczku. Dobrym dodatkiem do zanęty na jesiotra (np. w koszyczku) będzie mączka rybna.

Poza nęceniem z procy lub rakiety można na zestaw założyć kiełbaskę z mięsnym stick mixem. Jesiotr szybciej znajdzie naszą przynętę. Pellet można też włożyć do worka PVA, zasypać mączką rybną i zalać olejem, oczywiście rybnym.

Zestaw wędkarski na połów jesiotra

Sprawdzi się prosty zestaw gruntowy. Oliwka z krętlikiem, przypon z plecionki lub żyłki długości 25-35 cm i haczyk nr 6-2. Nie boję się większych haczyków, bo dobrze zacinają duży pysk jesiotra. Wytrzymałość przyponu dobieram do wielkości ryb w łowisku. Powiedzmy, że na ryby do 100 cm wystarczy żyłka około 0,20 mm, na ryby znacznie powyżej metra – plecionka 25 lbs. Jeżeli łowimy na dnie pokrytym małżami, to dodatkowo przyda się przypon strzałowy z fluorocarbonu.

Wędkę i kołowrotek używam taki jak na karpie. Na mniejsze ryby jest to kij w rodzaju feedera, a na duże jesiotry lub ciężkie zestawy lepsza będzie karpiówka.

Poza tym potrzebny będzie duży podbierak, bo trafiają się ryby grubo ponad metr.

Hol jesiotra

Ryba ta lubi wyskakiwać i często właśnie po wyskoku ją tracimy. Dlatego radzę nie pompować jesiotra wędką do góry, tylko równolegle do brzegu. Szczytówkę trzymam nisko i ciągnę ją w prawo lub w lewo zamiast w górę. To zapobiega skokom.

Przykłady łowisk zarybionych jesiotrem:

- Uroczyska,

- Gosławice,

- Halinów,

- Boguszyn,

- Łowisko Lindis,

- wiele innych.

P.S. W Polsce jest zakaz połowu jesiotra zachodniego i jesiotra ostronosego, ale nie jesiotra syberyjskiego (tudzież mieszańców), którymi zarybia się np. zbiorniki komercyjne.

 

Rafał Pokusiński

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium