Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Jaki podbierak wybrać?

Jaki podbierak wybrać?

Wybór podbieraka


Czy zdarzyło Ci się stracić dużą rybę, ponieważ nie miałeś właściwego podbieraka? A może lubisz polować na różne gatunki ryb, a posiadasz jedynie duży i ciężki podbierak, którym niewygodnie jest podbierać mniejsze egzemplarze? Myślę, że prawie każdego spotkała jedna z tych nieprzyjemnych sytuacji. Co zrobić, aby uniknąć ich w przyszłości?
 

Jaki podbierak wybrać?

 
Pierwszą rzeczą powinien być dobór odpowiedniego podbieraka. Kluczowe jest tu słowo „odpowiedni”. Nie chodzi o to, żeby zawsze mieć ze sobą wielki podbierak, w którym zmieści się każda ryba. Podbierak odpowiedni to taki, który dopasowany jest do warunków wędkowania. Oto kilka typów podbieraków, które sprawdzą się w różnych sytuacjach nad wodą.
 

Podbierak z małą siatką

 
Pierwszy podbierak posiada niedużą siatkę ze sztywną obręczą. Jego sztyca jest przykręcana do obręczy. Sztyca sięga nawet kilku metrów długości i wykonana jest z włókna węglowego. Dzięki temu łatwo podebrać rybę nawet przy rozległej płyciźnie. Taki podbierak jest lekki i łatwo nim operować nawet jedną ręką. Ten typ podbieraków najczęściej wykorzystywany jest przez wędkarzy wyczynowych. W rekreacyjnym wędkowaniu sprawdzi się przy łowieniu na tyczkę i długiego bata. Będzie też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy przy brzegu jest dużo roślinności, w którą może zaplątać się walcząca ryba. Ten typ podbieraków ma jednak swoje ograniczenia. Ze względu na niedużą siatkę można go zastosować do podbierania ryb maksymalnie kilkukilogramowych.
 
 
 

Podbierak z dużą obręczą

 
Drugi typ podbieraków to modele o dużej obręczy, wykonane z solidnych rurek aluminiowych i posiadające teleskopową sztycę. Obręcz w takich podbierakach składa się z jednej lub dwóch części. Ze względu na wielkość, ciężar i solidną konstrukcję, podbieraki tego typu sprawdzą się przy polowaniu na duże i silne ryby. Długa sztyca umożliwia podebranie ryby bez konieczności brodzenia w wodzie. Ze względu na spory ciężar i rozmiary nie jest to model łatwy do operowania w sytuacji, gdy w drugiej ręce trzymamy wędkę. Jednak przy odrobinie wprawy nie będziemy mieli z tym większych problemów. Wadą takich podbieraków jest to, że ich duża obręcz może sprawiać problemy w transporcie, ponieważ nie mieści się pokrowcu.
 
 

Podbieraki karpiowe

 
Trzeci typ to modele karpiowe podbieraków. Pomimo że są przeznaczone podbierania dużych ryb, jak modele opisywane powyżej, różnią się od nich znacząco. Posiadają, krótką sztycę wykonaną z włókna węglowego. Z tego względu nie rzadko, aby podebrać rybę konieczne będzie brodzenie w wodzie.
 
 
 
W podbierakach karpiowych siatka zawieszona jest na dwóch ramionach, czasem połączonych gumą. Ramiona są wyjmowane, dzięki czemu można zrolować na nich siatkę i wyciągnąć dużego karpia bez obawy o uszkodzenie węglowej konstrukcji. Podbieraki karpiowe można doposażyć w pływak montowany na sztycę, dzięki któremu utrzymamy siatkę na odpowiednim zanurzeniu bez męczenia ręki długotrwałym trzymaniem podbieraka.
 
                                                           Pływak do podbieraków  
 
 

Podbieraki łatwe w transporcie

 
Czwarty rodzaj podbieraków to modele „turystyczne”. Przeznaczone są do podbierania średnich i małych ryb. Mają niezbyt solidną konstrukcję, ale posiadają składane ramiona i teleskopową sztycę, dzięki czemu są bardzo praktyczne w transporcie. Ich zaletą jest też relatywnie niska cena. Wadą jest natomiast mało wytrzymały mechanizm blokowania i zwalniania ramion. Żeby go nie uszkodzić przy wyjmowaniu z wody większej ryby, należy trzymać za ramiona podbieraka lub całkowicie je złożyć. Taki podbierak dobrze jest wziąć ze sobą na wakacje, rodzinne wędkowanie lub spinningowanie. Nigdy nie wiadomo, gdzie znajdziesz dobre miejsce na połów.
 
                                                                    Podbierak składany
 
 
Rafał Pokusiński
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl