Elektroniczne sygnalizatory brań – czy są warte uwagi?
Elektroniczne sygnalizatory brań – czy są warte uwagi?

W ostatnich latach popularność elektronicznych sygnalizatorów brań rośnie w niezwykłym tempie, co więcej niż zadowala producentów. Choć pierwsze tego typu urządzenie powstało już w 1950 r., to dopiero wiele lat później zyskały one wodoodporność, sensowną długość działania na jednej baterii i możliwość funkcjonowania w mroźnych temperaturach. Z roku na rok, z modelu na model ulepszana jest dostępna oferta tych kawałków plastiku. Elektroniczne cacka są co raz bardziej wyczulone na prawdziwe branie i nie alarmują już przy każdym niepożądanym ruchu żyłki. Dodatkowo wdrażane są innowacyjne technologie, takie jak połączenie z wi-fi, co umożliwia wyświetlenie powiadomienia o ciekawym zdarzeniu na ekranie smartfona. Taka specyfikacja budzi ogromne zainteresowanie nawet wśród doświadczonych wędkarzy gruntowych.

Kiedy możesz użyć sygnalizatora brań?

Stworzona dla wędkarzy łasych na więcej rybek technologia zastępuje spławik i inne sposoby sygnalizacji brań. Metoda spławikowo-gruntowa, od której zaczyna większość zapaleńców, to okazja do wykorzystania tej elektronicznej już-nie-takiej-nowinki. Sygnalizator posłuży więc głównie na spokojnej wodzie. Technologia stworzona w sam raz dla karpiarzy.

Rodzaje elektronicznych sygnalizatorów i ich działanie

Pomijając szczegóły poszczególnych modeli, takie jak czułość i sposób sygnalizacji, szukając modelu dla siebie, spotkasz prawdopodobnie modele do mocowania na samej wędce, jak i z mocowaniem do statywu. Niemal wszystkie jednak opierają się na jednym sposobie wykrywania brania jakim jest czujnik ruchu żyłki.

Czy warto kupić elektroniczny sygnalizator brania?

Zanim przejdę do zalet, dzięki którym automatyczne systemy alarmujące przeważają nad rozwiązaniami stosowanymi w tradycyjnym, staromodnym wędkarstwie, wyjaśnię dlaczego ta nowoczesna technika naprawdę działa. Za każdym razem, kiedy przygotowujesz swoje stanowisko wędkarskie, musisz dostosować czułość sygnalizatora do warunków na łowisku. W przypadku silnego wiatru i nastawienia na bardziej agresywne drapieżniki, warto zmniejszyć czułość, żeby uniknąć niepożądanych alarmów. Z kolei przy słabym wietrze i mniej agresywnych okazach, odwrotnie – czułość powinna wtedy być większa.

Co sprawia, że tylu wędkarzy wybiera te urządzenia wobec klasycznych rozwiązań, jeśli wymagają one każdorazowego dostosowania i mimo wszystko istnieje możliwość fałszywych alarmów? O ile w dobrych warunkach pogodowych wszystkie techniki są skuteczne, tak w przypadku słabej widoczności, a więc gęstej mgły, lub po prostu nocy (a na karpiarstwo nie ma lepszej pory), trudno zwracać uwagę na niemal niewidoczny spławik, a tym bardziej żyłkę. Sygnalizator brań posiada sygnalizator dźwiękowy i diodę led, a więc zobaczysz i usłyszysz alarm w ciemności i w słabej widoczności. Dzięki oświetleniu, będziesz wiedział w ciemności, gdzie odłożyć wędzisko

Sygnalizatory wędkarskie wymagają też mniej twojej uwagi. W wielu zestawach znajdziesz również osobny sygnalizator połączony z czujnikiem radiowo. Zabrzęczy on, lub wyda sygnał dźwiękowy nawet kilkadziesiąt metrów od wędki. Ty możesz w tym czasie zajmować się rozbijaniem namiotu, czy gotowaniem.

Sygnalizatory to również wiele wędzisk jednocześnie, nawet oddalonych od siebie, ustawionych na kilku stanowiskach. To tak jakbyś się rozdwoił! Nie ma lepszego sposobu na lepsze wyniki niż druga wędka.

A może zestaw?

Producenci często oferują swoje sygnalizatory w zestawach, ponieważ wiele wędkarzy i tak użyje więcej niż jednego sygnalizatora. Dotyczy to głównie karpiarzy. W zestawach są również zazwyczaj zdalne sygnalizatory radiowe. Jeśli potrzebujesz większej swobody i używasz więcej niż jednej wędki, zestaw jest dla ciebie idealny.

Ważnym czynnikiem decyzyjnym może być dla ciebie możliwość zmiany tonu emitowanego dźwięku, a także zmiana głośności możliwa w większości, choć nie wszystkich modelach. Przy wielu urządzeniach warto dostosować ton do wędziska, co pomoże również przy szybkiej identyfikacji wędki z użyciem zdalnego sygnalizatora. Możliwość ustawienia wibracji jest ważna na łowiskach, gdzie poza tobą często pojawiają się inni wędkarze.

Czy elektroniczne sygnalizatory brań są dla ciebie?

Biorąc pod uwagę łatwość użycia niektórych modeli i skuteczność w poprawianiu wyników wędkarzy na całym świecie, naprawdę warto spróbować tej techniki. Zwiększa ona możliwości jeśli chodzi o porę dnia, warunki atmosferyczne i pozwala zająć się czymś innym niż nieustanne wpatrywanie się w spławik. Jedni powiedzą, że przez tę technologię wszyscy zapomną o tradycyjnym, cierpliwym wędkarstwie. Ja powiem jedno. Całe szczęście, że powstały elektroniczne sygnalizatory brań!

Sonda
Jakich dostawców sprzęt chciabyś abyśmy mieli?
Kategorie blog
Newsletter
Za zapisanie się do newsletttera otrzymujesz kod zniżkowy o wartości 10 zł
Uwaga: Dotyczy zakupów powyżej 100 zł
Producenci
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium