Dorsz z kutra
Dorsz z kutra

Morska ryba numer jeden wśród bałtyckich wędkarzy to dorsz. Najpopularniejszym sposobem polowania na wątłusza jest łowienie z kutra na przynęty sztuczne. Dorsz z kutra to ciekawa przygoda wędkarska.

Pilkery

Najpopularniejsze kolory pilkerów to srebrny (upodabnia do naturalnego pokarmu) oraz inne naturalne. Jego masa powinna być tak dobrana, żeby dało się wyczuć puknięcia o dno jak przy łowieniu sandaczy. Zwykle na naszych łowiskach będzie to 60-120 g, sporadycznie więcej. Dobrze być zaopatrzonym w szereg modeli o różnej masie i kolorach.

Pilker Jaxon

 

Przywieszki

Jeżeli dorsze są mało aktywne, lepiej od pilkera może sprawdzić się przywieszka imitująca krewetkę czy wesz morską. Również wtedy, gdy ryba żeruje na skorupiakach. Żeby to sprawdzić, warto zajrzeć pierwszej złowionej rybie do pyska. Zresztą zauważymy, na co łowią inni. Osobiście preferuję wabiki w naturalnych kolorach, ale wszelkie kolory fluo też bywają dobre. Eksperymentować też można z ich wielkością oraz rodzajem.

Przywieszka morska Jaxon AJ-M0505

Przy łowieniu na przywieszkę pilker pełni rolę wabika, który ściąga uwagę dorsza w okolice przywieszki. Przynętę montujemy na bocznym troku o długości 10 - 20 centymetrów w odległości niż 1 - 1, 5 m od pilkera. Można też umieścić przywieszkę na troku pod pilkerem. Takim zestawem szura się po dnie lub prowadzi krótkimi skokami.

Linka

Warto łowić na cieńsze linki. Umożliwiają użycie lżejszych przynęt i agresywniejsze ich prowadzenie, co zwykle daje więcej brań. Nowoczesne linki są tak wytrzymałe, że nawet przy mniejszej średnicy poradzą sobie z dużym wątłuszem.  

 

Z kolei nastawiając się na jakość, zamiast ilości, zwykle należy zwolnić tempo prowadzenia przynęty np. poprzez zastosowanie grubszej linki. Trzeba się jednak wtedy liczyć z mniejszą ilością brań.

Dorsz z kutra - prowadzenie

Klasycznie przynętę prowadzi się wysokimi i szybkimi skokami, odrywając ją na wysokość do półtora metra nad dno. Zamiast jednego długiego szarpnięcia skuteczniejsze może okazać się podnoszeni przynęty nad dno wieloma delikatniejszymi szarpnięciami. Przynętą nie zawsze trzeba pracować nad dnem. Czasem lepiej jest dno opukiwać jak przy łowieniu sandaczy albo wlec przynętę po nim. Odwrotnością tej sytuacji jest aktywne żerowanie ryb w toni. Poza wysokością podbić istotne jest też tempo. Na większe dorsze, zasadniczo lepiej jest prowadzić przynętę w spokojnym opadzie. Opasłe ryby nie lubią uganiać się za zdobyczą. Czasem, by je sprowokować, trzeba zarzucić kilka razy w to samo miejsce W przypadku łowienia z burty od strony odpływającej, przynętę spuszcza się przy kutrze lub zarzuca na kilkanaście metrów. Zestaw będzie przesuwany wraz z dryfem kutra, więc zasadniczo nie ma potrzeby zwijania linki.

Wędka morska Exage AX S.T.C. Boat 198/20-30lb Shimano[/caption]   Łowiąc na burcie strony napływowej, należy zarzucić zestaw możliwe najdalej. Gdy przynęta dotknie dna, zaczynamy ją prowadzić w kierunku kutra. Gdy zestaw dotrze do burty, trzeba go szybko wyciągnąć, aby uniknąć splątania się z przynętami innych wędkarzy, łowiących po drugiej stronie burt

Kombinezon wypornościowy pływający IMAX

 

 

Dorsz z kutra - brania

W typowo „szarpakowym” łowieniu, branie zauważa się po prostu jako ciężar na kiju. Przy bardziej „sportowym” łowieniu, branie odczytujemy z miękkiej szczytówki wędki.  

Rafał Pokusiński 

Sponsorem artykułu jest wędkarski sklep internetowy BOLW.pl

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium