Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Czym nęcić płoć?

Czym nęcić płoć?
Płoć to jedna z najpopularniejszych ryb, którą na szczęście można łowić cały rok z sukcesami. Mała płotka jest łatwa do złowienia, ale gruba płoć to ryba dla wyjadaczy. Właśnie teraz jest jeden z najlepszych okresów na płoć. Na co łowić i czym nęcić płoć?
 

Chłodna połowa roku


Ponieważ temperatura wody jest niska, metabolizm ryb spada. Wolą zjeść mniej, ale lepiej. Do tego potrzebują pokarmu wysokokalorycznego - bogatego w tłuszcze i białko. W ich diecie dominują owady i małe skorupiaki. Pokarm roślinny jest niedostępny, chyba że w postaci obumarłej. Najlepiej powinny sprawdzić się przynęty zwierzęce. Zdarza się, że z jakiegoś względu ryby wolą kukurydzę niż robaka, ale to wyjątkowe sytuacje.
 

Ciepła połowa roku


Dieta płoci jest bardziej zróżnicowana. Rośliny i glony zajmują w niej ważne miejsce. Zamiast skupić się na jednej przynęcie czy dodatku zanętowym, warto zadbać o różnorodność składników. W menu powinno znaleźć się kilka różnych kąsków. Dopiero w trakcie łowienia wyjdzie, na co ryby mają ochotę.
 
 
 

Co na hak i do zanęty?


Klasyka to białe robaki i pinki. Ja preferuję robaki barwione na różne kolory. Czasem mam dobre efekty na martwe, topione robaki. Uważam jednak, że lepsze są poczwarki. Przynajmniej ryby lubią je bardziej. Na nie łowi się trudniej, bo ryby je łatwo obgryzają lub wysysają. Myślę, jednak, że to skuteczna przynęta na większe płocie.

Naturalnym pokarmem płoci jest ochotka. Niestety łatwo ją uśmiercić, jeżeli nie jest właściwie przechowywana. Mimo to warto spróbować. Czasem dodaję mrożoną ochotę jako atraktor do zanęty.

Z przynęt zwierzęcych świetne są chruściki
, które mi sprawdziły się najlepiej w rzece, w której je zbierałem. Dodam, że na inne robaki brań wtedy nie miałem. Również racicznice i ślimaki mogą sprawdzić się na grube płocie.
 
Czerwone robaki i dendrobeny nie są ulubionymi przysmakami płoci, ale wiele dużych sztuk złowiono na rosówki, lub ich kawałki. Zwłaszcza w mętnej wodzie wypłukującej robaki z brzegu rzeki.

Z przynęt roślinnych zwykle wybiera się kukurydzę. Jest ona jednak nieco oklepana. W przełowionych łowiskach lepiej spróbować jest łubinu lub konopi. Ugotowane i zmiksowane konopie to świetny atraktor i silny klej do zanęty.
 

Kiedyś popularny był pęczak, kasza z kaszanki i ciasto z manny. Na pewno warto do nich wrócić. Zaletą ciasta jest możliwość dodania dowolnego aromatu, barwnika i nadania kształtu.

Ostatnią przynętą godną polecenia jest drobny pellet. Dla mnie istotny raczej jako dodatek do zanęty.
 

Czym nęcić płoć?


Zanęta na płocie powinna wyraźnie pracować i być uboga w pokarm. Bazę powinna stanowić ziemia, glina lub ich mieszanka. Mieszamy to z odrobiną zanęty płociowej. Wystarczy pół paczki na kilka godzin łowienia. Do tego garść robali i może ziaren. Im lepsze brania i grubsze ryby, tym więcej dodatków. Zanęty powinny być dobrej jakości. Lepiej zanęcić mało, a dobrze. Dobre dodatki poprawiające pracę zanęty płociowej, to mielone siemię lniane i mielone prażone konopie. Dodatki aromatyczne godne polecenia to kozieradka, anyż i czekolada na wiosnę.
 
 

Jeżeli możesz sobie pozwolić na długie nęcenie miejscówki, najlepiej wybrać mieszankę ziaren, ewentualnie z pelletem.
 
Rafał Pokusiński
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Colmic Amunk 4500 FD
Kołowrotek Colmic Amunk 4500 FD

449,90 zł

szt.
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000

168,90 zł

szt.
Czapka Zimowa SPRO S-Logo
Czapka Zimowa SPRO S-Logo

54,90 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl