Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Wędka bat - ekstremalne doznania z holu.

Wędka bat - ekstremalne doznania z holu.

Technika pełnego zestawu, popularnie nazywana łowieniem na bata, przeżywa swój renesans. Coraz więcej wędkarzy sięga po bata ze względu na prostotę i skuteczność tej metody. Elitę „batmanów” stanowią wędkarze polujący z batem na medalowe okazy. Znam historię wędkarza, który na bata złowił 8-kilogramowego karpia. Mój przyjaciel na 5-metrowego bata z żyłką 0,14 wyholował lina 2,2 kg. Hol takich ryb na bata stanowi niezapomniane doznanie. A zatem wędka bat to technika, która może zaskoczyć efektywnością.

 

 


Wędka bat – którą wybrać?


Do wędkowania batem najlepiej sprawdzi się wędzisko typu bat  o długości między 5 a 7 metrów. Dłuższe są problematyczne w użyciu. Krótsze sprawdzają się w sytuacji, gdy możemy wędkować z pomostu, lub gdy woda przy brzegu jest dostatecznie głęboka i nieporośnięta gęstą roślinnością. Długość wędziska dobieramy zgodnie ze specyfiką danego łowiska – jego głębokości, roślinności przybrzeżnej, występowania stoków podwodnych, odległości, na jakiej ryby najlepiej żerują itp. Im dalej musimy zarzucić, żeby osiągnąć stanowiska ryb, tym dłuższy kij wybieramy.

 

 

Jeżeli nastawiamy się na szybkie łowienie ryb średnich i małych, najlepiej wybrać kij o akcji szczytowej. Do polowania na większe egzemplarze, lepiej sprawdzi się wędzisko o akcji parabolicznej, które lepiej zamortyzuje zrywy walczącej ryby.


Wybór spławika


Istotną kwestią przy łowieniu na bata jest dobór odpowiedniego spławika. Osobiście staram się wybierać możliwie najmniej wyporne modele. Do bata o długości 5 metrów wybieram spławik o wyporności 0,5 - 1 g. Do 6-metrowego wędziska stosuję spławik 1 - 1,5 g, a do 7-metrowego spławiki 2 - 3 g. Oczywiście są to gramatury, które wybieram przy wędkowaniu w bezwietrzną pogodę i w sytuacji, gdy mogę zarzucać zza głowy. Spławik powinien mieć kształt wydłużonej łezki lub gruszki albo typowy dla tej metody kształt ołówka. Takie spławiki stawiają mniejszy opór przy zacięciu i są bardziej stabilne przy zarzucaniu.

 


Jaką wybrać żyłkę?


Żyłka, jaką zastosujemy do zestawu na bata, najczęściej będzie mieściła się w przedziale od 0,12 mm do 0,18 mm. Zestawy wykonujemy z miękkiej żyłki matchowej lub z żyłki przyponowej. Pamiętajmy, że łowiąc na bata, nie mamy amortyzatora, czy kołowrotka, za pomocą których moglibyśmy amortyzować szarpnięcia ryby. Z tego względu najlepiej sięgnąć po żyłkę dobrej jakości i o odpowiedni dużej średnicy. Warto wykonać 2 lub 3 identyczne zestawy w razie splątania, lub zerwania. Poza tym, w zapasie przydadzą się zestawy ze spławikami o różnej gramaturze i zawiązane na żyłkach o dwóch różnych średnicach. Zestawy na grubszej żyłce przydadzą się, kiedy w zanętę wpłyną grube ryby.


Wędka bat – łowienie ze sporą porcją wrażeń


Walka z dużą rybą na pełnym zestawie dostarcza wyjątkowych emocji. To właśnie dla nich wielu wędkarzy rezygnuje z wędek wyposażonych w kołowrotek. Czy warto? Najlepiej wybrać się z batem na karpia, lina czy karasia i przekonać się samemu.

 

Rafał Pokusiński

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000

168,90 zł

szt.
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD725i
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD725i

149,90 zł

Cena regularna: 216,59 zł

Najniższa cena: 216,59 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl